1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Kimono w kolekcji Weave

Kimono w kolekcji Weave

WEAVE/ kimono z zasobów Muzeum Narodowego w Kyoto
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Kimono to strój powszechny wśród kobiet, mężczyzn i dzieci. Powstało w Japonii ponad 1000 lat temu a od ponad półtora wieku stale inspiruje zachodnich projektantów.

Kimono, choć pozornie przypomina szlafrok, ma bogatą symbolikę ukrytą w kolorystyce tkanin, pieczołowitych wzorów malowanych ręcznie czy tworzonych przy pomocy precyzyjnego farbowania fragment po fragmencie. Tradycję tworzy także dość skomplikowany sposób noszenia kimona na kimonie na kimonie i na kolejnym kimonie.

Pieczołowitość przy tworzeniu, bogactwo znaczeń, egzotyka i piękno zauroczyło świat zachodni najmocniej w drugiej połowie XIX wieku, gdy zakończył się okres izolacji Japonii i produkty z kraju Kwitnącej Wiśni dosłownie zalały Europę. Meble, drzeworyty, bibeloty z laki i właśnie kimona stały się pożądane w każdym szanującym się domu. W modzie fascynacja tym prostym kimonowym krojem i wyjątkowymi tkaninami trwa do dnia dzisiejszego. Znaki szczególne? Prosty, luźny, pudełkowy krój, szerokie rękawy, które zdobią marynarki, płaszcze czy sukienki i bluzy.

W kolekcji „Labour of Love” marki Weave miłość do Orientu i japońskie odniesienia są bardzo wyraźne. Kimonowe rękawy pojawiają się w zdobionych haftami t-shirtach i bluzkach, małej czarnej w wersji spokojnej i zdobionej aplikacjami. Japonizujące w kroju są także luźna w kroju marynarka czy szlafrokowy płaszcz, wiązany jedynie paskiem.
Kamizela w głębokim kolorze wina to twórcza wersja zwykłego płaszcza wierzchniego, które Japonki nosiły na kimona, zwanego Haori. Szerokie spodnie, wiązane pasem w talii inspirowane tradycyjnymi spodniami Hakama idealnie wpisują się w aktualną modę na noszenie tzw. culottes.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze