Co roku słyszymy, że filtry UV są konieczne nie tylko latem, ale i przez cały rok. Warto więc zastanowić się nad tym, jak je dobrać do karnacji?
Filtry promieniochronne mają za zadanie ochronę skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. Promieniowanie UV odpowiedzialne jest za wiele nowotworów skórnych, ale i w olbrzymim stopniu nasila procesy starzenia się skóry. Te stosowane przy opalaniu rządzą się pewnymi regułami.
Aby były skuteczne, musimy przestrzegać pewnych reguł, czyli nakładać odpowiednią ilość kosmetyku (na całe ciało około pół szklanki) pół godziny przed wyjściem na plaże. Aplikacje należy powtarzać co dwie godziny a po wyjściu z wody znowu dokładnie nałożyć produkt na ciało. Nie pomijamy okolic ust, stóp, łokci, uszu i skóry głowy tuż przy linii włosów. Oczy chronimy dobrymi okularami z filtrami UV.
Jak dobrać filtr do skóry?
W tym, jaki filtr powinnyśmy dobrać, pomoże nam określenie fototypu. Każdy filtr posiada na opakowaniu oznaczenie SPF, które oznacza stosunek promieniowania UV powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości UV wywołującej oparzenie bez zastosowania danego filtra. Czyli teoretycznie SPF 8 oznacza, że filtr chroni skórę na słońcu przez 80 minut. W rzeczywistości jednak aplikacje należy powtarzać i nie sugerować się tym, że SPF 20 to 200 bezpiecznych minut na słońcu.
Wyróżniamy 6 fototypów, gdzie fototyp 1. oznacza bardzo jasną skórę a 6. bardzo ciemną.
Typ I celtycki - posiada bardzo jasną karnacje, włosy najczęściej rude lub bardzo jasny blond , piegi i jasne oczy. Prawie nigdy się nie opala, a jeśli już, to na czerwono. Zalecana ochrona- SPF powyżej 30.
Typ II jasny europejski -posiada jasną karnację, jasne blond włosy, jasne oczy i dużą skłonność do powstawania znamion. To typ występujący u osób o typowo słowiańskiej urodzie. Opala się bardzo trudno, prawie zawsze z zaczerwienieniem. Zalecana ochrona- SPF powyżej 15.
Typ III europejski o ciemnej karnacji - posiada włosy o odcieniu jasno brązowym lub ciemny blond, skórę o lekko opalonym odcieniu oraz brązowe lub piwne oczy. Opala się dobrze, rzadko występuje oparzenie. Zalecana ochrona: SPF 10.
Typ IV śródziemnomorski - typowa uroda osób zamieszkujących basen Morza Śródziemnego. Włosy ciemnobrązowe lub czarne, oliwkowa karnacja i ciemne lub zielone oczy. Opala się bardzo dobrze, zaczerwienienie jest minimalne lub w ogóle się nie pojawia. Zalecana ochrona: SPF 8-10.
Typ V i VI afrykański - dotyczą one ludności afrykańskiej. Osoby takie posiadają bardzo ciemną karnacje, ciemne włosy i ciemne oczy. Oparzenie nie występuje. Zalecana ochrona to SPF 4-6.
Idealnie dobrana do potrzeb skóry ochrona to nie tylko gwarancja ładnej opalenizny. To również, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo i świadomość, że dbamy o swoje zdrowie.