fbpx

Domowe kosmetyki – jak je zrobić? Oto praktyczne wskazówki

Domowe kosmetyki - jak je zrobić? Oto praktyczne wskazówki
Glinkowa maseczka do cery wrażliwej (fot. Wiktora Mucha)

W trosce o siebie i środowisko coraz więcej osób robi domowe kosmetyki do pielęgnacji ciała. Okazuje się, że to wcale nie jest skomplikowane! Jak zrobić kosmetyki domowej roboty – radzi Wiktoria Mucha, autorka książki „Kosmetyki naturalne dla ciebie”.

Kiedy myślę o produkowaniu kosmetyków, to wyobrażam sobie całe laboratorium. Jednak pani robi je w domowych warunkach. Jak to możliwe?
Ja akurat mam takie szczęście, że mogłam zaadaptować pustą przestrzeń koło domu, bo kiedy chciałam robić coraz bardziej skomplikowane produkty, w mieszkaniu zaczęło brakować miejsca. Ale jeśli mają to być tylko kosmetyki na potrzeby własne i dla bliskich, wystarczy wydzielić w kuchni jakiś kącik i szafkę na składniki, naczynia i narzędzia. Chodzi o to, żeby używać ich wyłącznie do produkowania kosmetyków, bo często są to zwykłe naczynia i sprzęty kuchenne.

Na przykład jakie?
Na początek wystarczy garnek, plastikowa miarka, zwykły lejek, mieszadełko – najlepiej drewniany patyczek, czysta butelka i oczywiście ubranie ochronne, czyli fartuch, maseczka na twarz i rękawiczki lateksowe lub grubsze gumowe, takie jak do prac domowych. Naczynia oraz słoiczek czy butelkę na gotowy produkt dobrze jest zawsze dezynfekować przed użyciem.

Jakie są podstawowe składniki potrzebne do produkcji kosmetyków?
Oleje, na przykład olej rycynowy czy olej z dzikiej róży, masła roślinne, przede wszystkim masło shea, które może być bazą do wielu kosmetyków. Poza tym maceraty olejowe z ziół, choćby z pokrzywy, rumianku, nagietka, mięty, ponieważ podczas macerowania olej wzmacnia działanie składników aktywnych, więc kosmetyk jest bogatszy – piszę o tym w mojej książce. Warto również dodawać olejki eteryczne, nie tylko po to, żeby produkt ładnie pachniał, ale i dlatego, że mają one działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Wszystkie te składniki można znaleźć w sklepach zielarskich albo kupić przez Internet. Oleje spożywcze, takie jak olej ze słonecznika czy z pestek dyni, są dostępne także w supermarketach, ale wybierajmy te najlepszej jakości.

Czy kosmetyki robione w domu trzeba przechowywać w lodówce? Jak długo zachowują swoje właściwości?
Kosmetyki bezwodne, a takie najlepiej przygotowywać w domu, bo nie wymagają użycia konserwantów, zachowują trwałość przez 6–12 miesięcy od otwarcia, tym bardziej jeśli zawierają oleje eteryczne, które spełniają rolę antybakteryjną. Pamiętajmy jednak, żeby brać je suchymi dłońmi, bo kiedy dostanie się do nich woda, mogą rozwinąć się w tym środowisku drobnoustroje. Najlepiej przechowywać je w ciemnym szklanym opakowaniu, w miejscu nienasłonecznionym i w dość niskiej temperaturze, niekoniecznie musi to być lodówka, choć jest to bezpieczne miejsce.

Od czego zacząć swoją przygodę z domową produkcją kosmetyków?
Najlepiej od prostych kosmetyków olejowych, bo krem, balsam czy serum to są już kosmetyki olejowo-wodne, bardziej skomplikowane, wymagające zastosowania choćby emulgatorów, które pozwalają związać się obu tym substancjom. Na początek proponuję więc stworzenie własnego oleju do ciała – wystarczy połączyć kilka olejków czy olejów. Innym dobrym pomysłem jest peeling do ciała, do którego jako substancji ścierającej można użyć cukru, soli, fusów od kawy, maku czy zmielonych łupin orzechów. Dodajemy je do oleju i mamy gotowy peeling. Po jego użyciu nie trzeba już nakładać balsamu, ponieważ peeling nie dość, że złuszczy skórę i pobudzi krążenie, to jeszcze głęboko ją nawilży.

Wiktoria Mucha podczas studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie specjalizowała się w roślinach leczniczych i prozdrowotnych. Założycielka marki produkującej kosmetyki rzemieślnicze MydłoStacja.

Kosmetyki naturalne dla Ciebie
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze