W co ubrać się do pracy? – podpowiada stylistka

fot.123rf

Z jednej strony firmowy dress code, z drugiej chęć zaakcentowania swojej osobowości. Odpowiedni ubiór do pracy to zawsze kwestia kompromisu. O tym, jak sprawić, by strój podkreślał nasze kompetencje, a nie odwracał od nich uwagi, ze stylistką Anną Męczyńską rozmawia Marta Sadkowska.
Jak cię widzą, tak cię piszą – to powiedzenie chyba szczególnie się sprawdza w sytuacjach służbowych. W związku z tym w różnych instytucjach stworzono określone zasady dotyczące stroju. Czy jest jakiś uniwersalny styl, który ma zastosowanie w pracy?

Wszystko zależy od tego, czym się zajmujemy. Charakter naszej pracy determinuje zasady dotyczące ubioru. W przypadku wszelkich urzędów, funkcji publicznych, nie mówiąc o zawodach, w których obowiązują uniformy służbowe czy mundury, bezwzględnie należy przestrzegać tego, aby strój był w zgodzie z określonym dress codem. Jeśli nie mamy co do niego pewności, zawsze lepiej, aby był możliwie klasyczny. Czyli w przypadku mężczyzn to garnitur, w przypadku pań – kostium, klasyczna prosta sukienka. Jeśli zasady dotyczące stroju nie są jasno określone, bezpiecznie jest ubrać się skromniej i bardziej stonowanie. Lepiej nawet coś ująć niż za bardzo się wystroić. Zawsze na miejscu będzie koszulowa biała bluzka, ciemna spódnica i sukienki w prostych fasonach, bez zbędnych ozdób, falban czy marszczeń.

A jak ożywić klasykę, aby nie była zbyt zachowawcza? Dodać jej trochę osobistego charakteru?

Zwracając uwagę na szczegóły. Ważna jest jakość materiału, detale. Na przykład biała koszula może mieć tysiące wariantów, które różnią się fakturą, tkaniną czy guzikami. Warto zwracać uwagę na pozornie mało ważne drobiazgi, jak ciekawe wykończenia, dodatki, stębnowania kontrastową nitką, suwaki – wszystko to, co może dodać smaczku! Taki trik stosowałam na przykład ubierając aktorki na planie serialu „Prawo Agaty”. Główna bohaterka i jej koleżanki to prawniczki, więc wykluczona była ekstrawagancja. Wybierałam zatem proste sukienki, garnitury, ale takie, które mają ciekawe, nietypowe fasony, przeszycia, skórzane czy biżuteryjne elementy wykończenia. Takie podejście jest dobre dla pań pracujących w korporacjach, urzędach, bo pozwala na zachowanie indywidualności, a jednocześnie niewyłamywanie się z obowiązującego kanonu. Warto też zwrócić uwagę na sposób łączenia materiałów, np. skóra i tkanina, jedwab i aksamit, jedwab i tweed. W pracy dobrze sprawdzają się też elementy garderoby zapożyczone z męskiej szafy: kamizelki, krawaty, klasyczny granatowy garnitur. Można ciekawie połączyć np. kamizelkę, krawat i szpilki albo klasyczny garnitur z bluzką w kolorze pudrowego różu i kamizelką w odcieniu stalowym lub bakłażana.

No właśnie, a jakie kolory dobrze sprawdzają się w sytuacjach służbowych?

Raczej stonowane: piaskowe beże, jasne błękity, granat, gorzka czekolada, a zamiast czerni, która może zbyt mocno obrysowywać sylwetkę, jednocześnie podkreślając jej mankamenty – szary, latem jasny, a zimą ciemniejszy w kierunku stalowego czy grafitu. Jako kolory uzupełniające można też stosować pudrowy róż oraz czerwień, ale raczej w dodatkach i niezbyt jaskrawą, odcień bakłażana
i ciemny fiolet.

Czy mile widziane są wzorzyste stroje?

Najlepiej stosować gładkie i matowe tkaniny. Jeśli wzory, to tylko bardzo klasyczne. Dopuszczalna jest drobna pepitka, delikatny prążek, paski na bluzkach koszulowych czy drobna kratka. Jeśli mamy ochotę na modne wzory, jak na przykład teraz kwiaty, to wybierajmy bardzo drobne, utrzymane w stonowanej barwie.

A jakie akcesoria czy biżuteria są dozwolone w pracy?

Aby ubarwić strój, można dodać szal, apaszkę, poszetki czy chusteczki. Dodatki powinny być raczej skromne i nie w jaskrawych kolorach. Biżuteria tylko delikatna, nie brzęcząca czy zbyt duża. Zegarek o prostym fasonie bez dżetów czy kamieni, drobne kolczyki, dyskretny łańcuszek. Podobnie buty – bez zbędnych ozdób i odkrytych pięt. Ważnym elementem stroju są też rajstopy. W niektórych firmach wymagane są nawet latem, wtedy warto mieć cieniutkie 20 DEN. Kuriozalnie wyglądają natomiast czarne rajstopy, wtedy gdy jest ciepło. Zdecydowanie lepsze są kolory naturalne, lekko przydymione, dające efekt opalonych nóg. Szczególnie dla pań z tendencją do żylaków, które takie rajstopy ładnie maskują.