1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Wiosenna pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Wiosenna pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

123rf.com
123rf.com
Sucha skóra starzeje się szybciej i jest bardziej podatna na infekcje, więc trzeba pamiętać, aby stale przywracać jej odpowiednie nawilżenie. Wiosną warto zadbać o nią szczególnie.

Problem suchej i wrażliwej skóry może dotknąć każdego: od niemowląt i dzieci, przez młodzież, po osoby dorosłe i w wieku dojrzałym. Może objawiać się zaczerwienieniem, szorstkością, świądem czy uczuciem ściągania nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele. Jakie są najczęstsze przyczyny suchości skóry, dlaczego wiosną jest ona bardziej wrażliwa i jak dbać o taką skórę, podpowiada Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek, producenta emolientów aptecznych oraz leków dermatologicznych.

Od suchości do choroby Problem z suchością skóry może być reakcją alergiczną na rośliny, nadmierną ekspozycją na słońce, uczuleniem na detergenty i składniki kosmetyku, oznaką poważnej choroby, skutkiem odwodnienia lub też nieprawidłową pielęgnacją ciała. Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom, jest często nadwrażliwa na działanie kosmetyków lub nawet samej wody, może się łuszczyć, pękać czy swędzieć. Przesuszona skóra charakteryzuje się mniejszą ilością gruczołów łojowych i ograniczoną barierą ochronną, przez co ma obniżoną zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej.  Tracąc nawilżenie, jest szczególnie narażona na podrażnienia, uczulenia, zmiany alergiczne i choroby skóry.

Wiosna to czas wzmożonych alergii wziewnych i skórnych, czego przyczyną są kwitnące i pylące rośliny. Częstsze przebywanie na świeżym powietrzu, spacery, prace w ogródkach oraz ekspozycja na słońce większej ilości odsłoniętej skóry może doprowadzić do wyprysków, czerwonych plam, szorstkości skóry, jej łuszczenia, grudek, twardnienia czy pękania. Wysypki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną. Pojawiają się jako reakcja organizmu na alergeny skórne, które działają przy bezpośrednim kontakcie.

Sucha i wrażliwa skóra może być także objawem poważnych chorób. Jedne z podstawowych chorób, które mają często swoje odzwierciedlenie w postaci problemów ze skórą to:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS) objawiające się mocnym przesuszeniem naskórka oraz nieprzyjemnym świądem, którego objawy nasilają się w wyniku kontaktu z alergenami, detergentami, nieodpowiednia dietą czy trybem życia (np. stres);
  • łuszczyca objawiająca się na początku czerwonymi płatami wysuszonej i łuszczącej się skóry, głównie na stopach, łokciach czy kolanach, a potem obejmuje pozostałe części ciała;
  • choroby tarczycy, których jednym z objawów jest właśnie przesuszona, ziemista skóra ze skłonnościami do łuszczenia się;
  • cukrzyca, której pierwszymi widocznymi objawami są problemy z nadmiernie wysuszoną skórą, która staje się cienka i podatna na zranienia i trudno gojące się rany.
Kosmetyki i detergenty Częstą przyczyną reakcji skórnych objawiających się w postaci przesuszonej skóry oraz uczuleń są składniki dodawane do kosmetyków i chemii gospodarczej. Są to przede wszystkim formaldehyd, niektóre konserwanty, oleje silikonowe, SLS oraz SLES, PEG i PPG, czy syntetyczne barwniki. Reakcje alergiczne bardzo łatwo mogą więc wywołać kosmetyki do makijażu, perfumy, mydła, szampony czy farby do włosów oraz preparaty używane do codziennego sprzątania.

Nawadnianie i dieta Na poziom nawilżenia skóry ogromny wpływ ma codzienna dieta oraz poziom nawadniania organizmu. Sucha skóra może być pierwszym objawem odwodnienia. Sygnały informujące o niedostatecznej ilości wody to wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała, spierzchnięte usta oraz ciemna skóra pod oczami. Ważna jest więc codzienna dieta, która powinna być bogata w warzywa i owoce oraz min. 1,5 litra wody na dobę. Pamiętajmy przy tym, że słodkie napoje zawierają dużo cukru i pozbawione są cennych składników mineralnych, a kawa i czarna herbata nie nawadniają organizmu.

Bez względu na to czy sucha skóra jest efektem codziennych zaniedbań żywieniowych, alergii czy chorób wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Monika Pawelska Nowak podkreśla, że sucha skóra nie tylko starzeje się zdecydowanie szybciej, ale zmiany spowodowane przesuszeniem naskórka mogą doprowadzić do egzemy, a nawet pojawienia się liszajów. Towarzyszy temu ból, świąd oraz nieestetyczny wygląd. Cienka i wrażliwa skóra jest także dużo bardziej podatna na uszkodzenia i pękanie, więc do wnętrza organizmu mogą przedostać się groźne wirusy i bakterie powodujące infekcje. Do pielęgnacji skóry z takimi problemami najlepiej stosować hipoalergiczne preparaty łagodzące podrażnienia, natłuszczające skórę i tworzące okluzyjny film tłuszczowy, zatrzymujący wodę w naskórku. Szukajmy delikatnych emolientów pozbawionych substancji silnie uczulających. Gdy suchość spowodowana jest chorobą, stosujmy preparaty apteczne wspomagające leczenie, np. na bazie oleju lnianego, które głęboko natłuszczą i dodatkowo odżywią skórę. Jeśli objawy suchości się nasilają lub są długotrwałe, warto zgłosić się do lekarza dermatologa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze