1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Moda lat 80. – kroje, wzory i kolory, które były trendem dekady

Moda lat 80. – kroje, wzory i kolory, które były trendem dekady

(Fot. CoffeeAndMilk/Getty Images)
(Fot. CoffeeAndMilk/Getty Images)
Jak wyglądała moda lat 80.? Ortalion, welur, skaj i lycra to tylko część z szerokiej gamy tkanin będących hitem ubiegłego wieku. Panie stawiały również na krzykliwą kolorystykę oraz odważne łączenie kompletnie różnych odcieni. Dopełnieniem stylizacji były: błyszcząca biżuteria z plastiku, opaski na czoło i tlenione lub tapirowane włosy. Ale to jeszcze nie wszystko. Sprawdź, jakie wzory i kroje robiły największą furorę.

Niezwykła moda z lat 80.

Na pierwszy rzut oka lata 80. charakteryzowało kilka różnorodnych trendów: od wysokiej elegancji wzorowanej na popularnym wówczas serialu „Dynastia”, poprzez luźne disco i sportowy fitness, na rockowych motywach kończąc. Na topie były sztuczne tkaniny charakteryzujące się dużą elastycznością, intensywnymi barwami oraz zazwyczaj wysokim połyskiem. Każda koszula czy marynarka koniecznie musiały mieć na ramionach podkreślające sylwetkę wysokie poduszki, nie mówiąc już o przyciągających wzrok falbanach czy cekinach, które można było znaleźć niemal w każdej stylistyce.

Popularnym gadżetem stał się walkman umożliwiający słuchanie nagranej na kasetach muzyki w niemal każdym miejscu, a pod koniec dekady bogatsi członkowie społeczeństwa mogli wzbudzać zazdrość, szpanując własnym telefonem komórkowym.

Jak wyglądała moda lat 80. w Polsce?

W Polsce, podobnie jak i w wielu innych krajach świata, każdy chciał być jak Alexis – bohaterka „Dynastii”, której wyjątkowy styl przeszedł do historii mody. Wiele młodych osób marzyło również o odważnych kreacjach prezentowanych przez Madonnę w teledyskach albo wielobarwnym stroju sportowym, w jakim świetna aktorka Jane Fonda prowadziła zajęcia z fitnessu. Niestety w Polsce panował wtedy głęboki PRL, a zakup topowych ubrań w miejscowych sklepach był po prostu niemożliwy. Na oryginalne jeansy z podniesionym stanem i zwężanymi nogawkami czy skórzane kurtki pilotki mogli liczyć jedynie ci szczęśliwcy, którzy mieli rodzinę za Żelazną Kurtyną lub na tyle wysokie zarobki, by kupować odzież w peweksie.

Na szczęście większość Polek wykazywała się w tych ciężkich czasach wyjątkową zaradnością – wiele z nich farbowało i przerabiało stare ubrania, tworząc nowe, unikalne stylizacje, niczym nieodbiegające od tych oglądanych w amerykańskich serialach, popularnych teledyskach czy na kartach kolorowych czasopism.

Wielozadaniowa moda lat 80. damska

Obserwując, jak zmieniała się moda przez ostatnie 100 lat, łatwo można zauważyć, że w żadnej dekadzie noszone na co dzień stroje nie wyróżniały się tak ogromną różnorodnością i wielozadaniowością jak właśnie te z końca ubiegłego wieku. Rozmaite style, tkaniny, odważne wzornictwo (panterka, zebra, jodełki) oraz kolorystyka łączone były nieraz w dość nieoczekiwany sposób, a krzykliwe dodatki sprawiały, że wśród licznych trendów na czoło wysuwała się właśnie moda lat 80. Sukienki, spódnice czy swetry albo emanowały kobiecością, albo wręcz przeciwnie – nadawały typowo luźny czy sportowy look. Wśród trendów ukształtowało się kilka głównych, zazwyczaj dobieranych w zależności od wieku i trybu życia.

  • Disco – najchętniej wybierany przez młode kobiety lubiące spędzać wolny czas na dyskotekach czy w klubach. Do najbardziej charakterystycznych cech trendu zalicza się falbaniaste tiulowe spódnice, kombinezony lub legginsy z błyszczącego lateksu, kurtki obszyte cekinami, rzucającą się w oczy biżuterię z plastiku oraz wysokie szpilki z wąskimi noskami. Dopełnieniem stylu były kręcone lub tapirowane włosy oraz odważny makijaż podkreślający oczy i usta.

  • Fitness – moda lat 80. to także stawianie na zdrowy styl życia, a najmodniejszą dyscypliną sportową wśród kobiet stały się różne odmiany aerobiku lub fitnessu. Przedmiotem marzeń wielu pań były obcisłe kostiumy, w których skład wchodziły wielobarwne body, leginsy, getry oraz opaski na czoło i grube frotki pomagające ujarzmić niesforne włosy.

  • Rock – zwolennicy dobrego rocka i muzyki punk najczęściej stawiali na poprzecierane lub podarte jeansy połączone z T-shirtem opatrzonym logo ulubionego zespołu. Dopełnienie stylówki stanowiły skórzana kurtka i szeroki pas – koniecznie nabity ćwiekami.

  • Power Dressing – żakiety, marynarki oraz garsonki z lat 80. charakteryzowały się poszerzonymi ramionami z wszytymi poduszeczkami, które miały optycznie podkreślać siłę i autorytet kobiety. Na co dzień panie chętnie zakładały bluzki lub sweterki nietoperze wyróżniające się szerokimi rękawami oraz obowiązkowe marmurkowe jeansy z podniesionym stanem.

Moda męska lat 80.

„Policjanci z Miami”, „Top Gun” czy „Gliniarz z Beverly Hills” to popularne filmy szalonej dekady, których bohaterowie błyskawicznie stali się ikonami mody męskiej lat 80. W zależności od stylu rządziła wygodna jeansowa katana lub skórzana kurtka, najczęściej łączona z prostymi spodniami i jednobarwnym T-shirtem. Dopełnieniem tego bardzo popularnego zestawu były przeciwsłoneczne okulary pilotki (aviator) o dużych, charakterystycznie przyciętych szkłach. Spora publika, zafascynowana oryginalnym stylem Michaela Jacksona, stawiała na proste, luźne spodnie, przedłużane marynarki oraz oczywiście śnieżnobiałe skarpety. Z kolei panowie pracujący w firmach, gdzie obowiązywał odpowiedni dress code, najczęściej decydowali się na luźny garnitur, białą koszulę oraz szeroki krawat typu „śledź” inspirowany rekinami biznesu znanymi z popularnych filmów czy seriali amerykańskich.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze