1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak się nie pogubić w roli rodzica?

fot.123rf
fot.123rf
Zobacz trzy proste wskazówki.

Nie bądź rodzicem idealnym. Bądź wystarczająco dobrym. Z ideałami jest ciężko nie tylko samym ideałom, ale też osobom, które mają z nimi do czynienia. Twoje dziecko sto razy bardziej będzie wolało mieć normalnego rodzica, który czasem popełnia błędy, jest niewyspany czy sfrustrowany niż posąg z brązu do podziwiania.

Zapomnij o bezstresowym wychowaniu. Większość badań jasno pokazuje: dzieci potrzebują przewodnika po świecie i jasnych granic, czego wolno, a czego nie. Nie chodzi o to, by wychować je na samych nakazach i zakazach, ale by pamiętać, że żyjemy w społeczeństwie, które tych nakazów i zakazów jest pełne. Kiedy dziecko zna reguły, będzie wiedziało, przeciwko czemu ma się zbuntować. Wspieraj mądry bunt, ale też dodawaj, że życie buntownika potrafi być bardzo samotne.

Nie bądź partnerem dla swojego dziecka. Partnerstwo opiera się na wzajemności, a rola rodzica polega na czymś innym. Istnieją takie obszary, które są tylko rodzica, i takie, które należą tylko do dziecka. Dr Magdalena Śniegulska psycholog, dydaktyk ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze