1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak cieszyć się z rodzinnych wakacji?

Jak cieszyć się z rodzinnych wakacji?

123rf.com
Początek wakacji to dla dzieci jeden z ulubionych momentów w roku. Dwa miesiące bez szkoły, wyjazdy do rodziny, kąpiele w jeziorze, wycieczki w góry... Ale dla rodziców oznacza to często skomplikowaną logistykę i ciągłe pakowanie na nowo bagażu. Jak poradzić sobie z wakacyjnym zamieszaniem i cieszyć się z nadchodzącego lata razem z dziećmi? 

Zapakuj tylko to, co potrzebne Na tygodniowy wyjazd z dziećmi zapakowałaś już trzy walizki, dwa plecaki i zastanawiasz się, czy bagażnik pomieści jeszcze dziecięce rowerki, parasole plażowe i karton z planszówkami… Czy naprawdę potrzebujecie tego wszystkiego? Ważne, żeby każdy miał się w co ubrać, ale zabieranie kilku zapasowych par spodni, dodatkowych polarów i kilku tubek kremu do opalania nie ma sensu. Rozpisz na kartce, czego zwykle używacie w tygodniu, a unikniesz zabierania ze sobą zbyt dużej ilości rzeczy. Zazwyczaj okazuje się, że i tak nie były potrzebne.

Miej zawsze pod ręką zdrowe przekąski Wakacje bez stresu to również takie, w czasie których nie dasz się zaskoczyć przez głód i spadek energii. Warto więc na wycieczkę lub dłuższą podróż przygotować odpowiednie drugie śniadanie oraz pożywne przekąski. Unikniesz w ten sposób jedzenia przypadkowych produktów kupowanych  na szybko w schroniskach czy przydrożnych budkach. Przygotowując posiłek pamiętaj, by był on bogaty w owoce i warzywa, niezbędne w zbilansowanej diecie. „Podczas wakacyjnych podróży szczególnie sprawdzą się 100% soki i musy. Pod względem zawartości składników odżywczych praktycznie nie różnią się od świeżych owoców i warzyw, z których zostały przygotowane, gdyż wbrew powszechnym opiniom nie zawierają dodanych substancji słodzących, konserwantów ani barwników, a dzięki wygodnym i poręcznym opakowaniom łatwo będzie nam je zapakować do plecaka czy torby plażowej. Mając je pod ręką, oszczędzimy trochę czasu na przerwy w podróży i poszukiwanie odpowiedniej przekąski”  – radzi Zuzanna Antecka, psycholog i dietetyk, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

Wrzuć na luz! Przez cały rok jesteś świetnie zorganizowana, odrabiasz z dziećmi lekcje, planujesz obiady na cały tydzień i martwisz się, żeby każdy domownik był zadowolony. I tak przez cały rok. Ile można! Wakacje są czasem relaksu. Pamiętaj, że wcale nie musi to oznaczać wyjazdu nad morze czy w góry. Odpoczynek to przede wszystkim moment, gdy dajesz odetchnąć ciału i umysłowi,  pozwalając sobie na chwilę swobody i beztroski. Gdy już nie możesz, po prostu sobie odpuść. Nic się nie stanie, jeśli nie zabierzesz piłki plażowej nad morze albo gdy zapomnisz sprzątnąć mieszkanie, zostawiając klucze teściom przed wyjazdem. Ciesz się, że masz wolne, zupełnie tak jak wtedy, gdy jechałaś na swoje pierwsze w życiu wakacje! „Nie bądźmy rodzicami organizatorami przez 24 godziny na dobę. Przez tydzień lub dwa w roku pozwólmy sobie na beztroskę, która umożliwi pełną regenerację naszego umysłu przed powrotem do pracy– dodaje ekspertka.

na podst. mat.pras. kampanii 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze