1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak nie krzyczeć na dzieci? 5 wskazówek

Jak nie krzyczeć na dzieci? 5 wskazówek

123rf.com
123rf.com
Chciałabyś mieć dobrą i mocną więź ze swoim dzieckiem, a jednak nie potrafisz zapanować nad sobą i często na nie krzyczysz? Magazyn "Psychology Today" podaje kilka wskazówek, jak nie krzyczeć na dzieci.

1. Uważnie słuchaj, co dziecko ma ci do zakomunikowania. Może poprzez swoje niegrzeczne zachowanie chce zwrócić na siebie twoją uwagę albo chce ci opowiedzieć o problemie, jaki się za jego zachowaniem kryje? Czasem zamiast krzyczeć, wystarczy zapytać, co się stało.

2. Postaraj się zrozumieć, co tak naprawdę ci przeszkadza w zachowaniu twojego dziecka. Czy to, że bałagani? Czy że jest niemiłe dla otoczenia, czy może to, że robi wszystko na odwrót? A może problem tkwi w tym, że nie spełnia twoich oczekiwań, bo ich nie zna, albo ty narzuciłaś zbyt wysoką poprzeczkę?

3. Zastanów się, czyj to problem, że twoje dziecko jest niegrzeczne albo nie postępuje tak, jak ty byś chciała. Czy denerwuje to ciebie, twojego męża czy twoją teściową? A może to ty próbujesz sprostać jakimś narzuconym wymaganiom?

4. Spróbuj rozpoznać, gdy nadchodzi gniew. Czy wybuchasz znienacka, przestraszając siebie i dziecko, czy gniew przychodzi falami, a potem jest nie do opanowania? Czy lubisz krzyczeć? A może znajdziesz inny sposób? Może spokojna rozmowa po kilku oddechach załatwi sprawę równie dobrze, albo lepiej niż niekontrolowany krzyk?

5. Nie bierz wszystkiego do siebie. Nie zawsze twoje dziecko zachowuje się tak, żeby zrobić TOBIE na złość. Często nie myśli nad tym, co robi, albo walczy sam ze sobą, albo nie wie, albo cię potrzebuje i swoim zachowaniem tę potrzebę wyraża.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze