1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak nauczyć dwulatka współpracy

Jak nauczyć dwulatka współpracy

123rf.com
Każdy rodzic dochodzi w końcu do momentu, w którym zupełnie nie wie, jak sobie poradzić z upartym dwulatkiem, który ma za nic wpajane mu zasady.

Dwulatki robią to, co im się podoba - jeśli czegoś chcą, to chcą to teraz, a jeśli coś nie idzie po ich myśli, od razu głośno protestują i to w sposób, który sprawia, że chcesz sięgnąć po poduszkę i zakryć nią ich albo swoją głowę.

Jak poradzić sobie z dwulatkiem - terrorystą? Oto proponowane przez magazyn Psychology Today strategie. Może podziałają:

1. Tłumacz dwulatkowi, dlaczego dana reguła jest ważna - dlaczego nie należy skakać po kanapie (bo sobie zrobi krzywdę) i dlaczego musi myć zęby (żeby były zdrowe).

2. Akceptuj życzenia dziecka, ale zamiast po kanapie, niech skacze po swojej macie; albo zabierz je do sali sportowej na materac do skakania. Niech wie, że po łóżku nie wolno skakać.

3. Mów dziecku, co ma zrobić, nie mów mu, czego robić nie ma. "Nie", to słowo, którego przez swoją negację dzieci nie słyszą.

4. Użyj pozytywnej motywacji, zachęcając do czegoś poprzez podanie przykładu, np. "twoja koleżanka już na ciebie czeka, a ty nie chcesz się ubrać".

5. Daj dziecku wybór, co może zrobić, by w efekcie zrobiło to, o co je prosisz.

6. Spróbuj przekierować dziecka uwagę lub rozprosz jego uwagę. Jeśli koniecznie chce "pisać" na komputerze, to zaproś je na wspólne robienie ciasta albo wyłącz komputer i powiedz, że idziecie na spacer z psem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze