1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Dzieci z zespołem Aspergera i koty

123rf.com
Co łączy dzieci i koty? Niezależność, dzikość, łasuchowanie? Jak pokazuje książka „Wszystkie koty mają zespół Aspergera” tych wspólnych cech może być o wiele więcej.

Jej autorka Kathy Hoopman wpadła na pomysł, jak oswoić dzieci i dorosłych z ludźmi, których stan umysłu i sposób funkcjonowania określa się mianem zespołu Aspergera.

Osoby z zespołem Aspergera mogą mieć problemy w komunikacji, ponieważ czasem nie rozumieją mimiki albo gestów, bywa też, że przenośnie rozumieją dosłownie. Zdarza się, że mówią dużo, ciągle o tym samym, nie zwracając uwagi na odbiorcę. Miewają bogate słownictwo i potrafią być bardzo odkrywcze. Z drugiej strony cechuje je sztywność, przywiązanie do ustalonych reguł. Często mają problemy z nawiązaniem bliższych relacji.

Chodzą własnymi drogami jak koty i nie każdemu pozwolą się dotknąć.

Książka Hoopman to uroczy album ze zdjęciami kotów, z których każde opatrzone jest opisem jakiejś cechy lub sposobu zachowania osoby z zespołem Aspergera. Przybliża problem, oswaja go, czyni bardziej zwykłym, pomaga zrozumieć. To doskonała pozycja dla rodzin, w których żyje dziecko, czy osoba dorosła z taką diagnozą. Dzięki tej książce rodzeństwo, dziadkowie, ciocie i znajomi w prosty i miły sposób mogą dostać podstawową informację o tym problemie. Powinna też być obowiązkową pozycją w przedszkolnych i szkolnych biblioteczkach, wówczas znacznie ułatwiłaby dzieciom zrozumienie ich kolegów z zespołem Aspergera. Ta książka uczy szacunku dla inności, ale też otwiera serce czytelnika, bo porównania z kotami wywołują uśmiech i ciepło.

Uwrażliwia nas na to, że wychowanie dziecka z taką diagnozą jest zadaniem niełatwym, bo kto miał do czynienia z kotem, który robi, co chce, kiedy chce i jak chce, wie doskonale jak trudno jest to czasem zaakceptować. Jednak przyjmowanie wyjątkowości tych dzieci, uczenie się od nich innego sposobu postrzegania świata może być dobrym sposobem na poszerzenie własnej wyobraźni i wrażliwości. W końcu każdy z nas ma w sobie coś z kota.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze