fbpx

Szczęśliwe, bo w ciąży

Szczęśliwe w ciąży, bo...
fot. 123rf

Natura po coś to wymyśliła, że na dziecko czeka się dziewięć miesięcy. Nie tylko po to, żeby maluch dojrzał do życia poza łonem mamy, również dlatego żeby kobieta dojrzała do nowej roli. Na szczęście to przyjemny proces. Dlaczego kobiety w ciąży są szczęśliwe?
BO WYPEŁNIONE SĄ MIŁOŚCIĄ

Najpierw myśl o tym, że bije w nich maleńkie serce budzi zdziwienie, zachwyt. Idę do pracy, robię zakupy, a rośnie we mnie człowiek. Cud. Potem przychodzi zdziwienie, że jest w nas też i miłość. Natychmiastowa i bezwarunkowa, mimo niepewności, pierwszych lęków o przyszłość. Kobieta oczekująca dziecka czuje ją każdą tkanką. Silna jest tą miłością i szczęśliwa.

BO SĄ NAJWAŻNIEJSZE

Ogórek kiszony tuż przed północą? Biegnę. Drożdżówka o szóstej rano? Ależ naturalnie. Przyszły tata, pełen zrozumienia, spełnia zachcianki przyszłej mamy. To w pierwszym trymestrze. W trzecim wiąże buty, masuje stopy, składa łóżeczko. Zawsze stara się być blisko. Nic dziwnego, ma pod opieką dwoje. Kobiet a w ciąży często słyszy pytania: „Jak się czujesz?”, „Czy można ci w czymś pomóc?”. Może sobie pokaprysić, ponarzekać do woli. Załatwić coś bez kolejki. Odpoczywać. Bezkarnie, głaszcząc się po brzuchu.

 

BO CHRONI JE KODEKS PRACY

Nie mogą zostać zwolnione z pracy, a gdy muszą przebywać na zwolnieniu lekarskim, dostają 100 procent wynagrodzenia. Z reguły szef wobec ciężarnej pracownicy staje się bardziej wyrozumiały niż dotąd. Koleżanki milsze. I tu jest przecież na specjalnych prawach.

BO PIĘKNIEJĄ

Brzuch rośnie, a oczy błyszczą. Włosy stają się gęściejsze, paznokcie mocniejsze. Cera gładka jak brzoskwinia. To hormony i wewnętrzna radość tak działają.

BO MOGĄ ROBIĆ, CO CHCĄ

Jeśli tylko zechcą, mogą żyć w wolniejszym, niż zazwyczaj, tempie. Pożegnanie ze stresem to w tym stanie coś naturalnego. Mogą zająć się sobą. Nadrobić zaległości w lekturze, filmach, układaniu zdjęć w rodzinnym albumie. Przyjemność sprawia im oglądanie w sklepach malutkich śpioszków, słodkich bucików i kompletów pościelowych. I kupowanie tego wszystkiego.

BO NOSZĄ W SOBIE ŻYCIE

Tylko one je czują. Nie ma nic piękniejszego niż porozumienie między matką a nienarodzonym dzieckiem. Wszystkie sprawy tego świata schodzą na plan dalszy, gdy maluch kręci się w brzuchu. Najpierw mama czuje ruchy delikatne jak trzepot motyla. Potem kuksaniec w żebra też jest piękny.