Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 1)

Początek roku szkolnego zwykle jest stresujący. Jeśli twoje dziecko poszło do nowej szkoły lub przedszkola albo jest nieśmiałe, pomóż mu znaleźć przyjaciół. To mu doda pewności siebie.
Okazuj przyjacielskie gesty

Dzieci naturalnie zbliżają się do dzieci, które są uśmiechnięte, miłe, spokojne i które potrafią się dzielić z innymi. Nauczanie umiejętności przyjaźnienia się zaczyna się w domu. Jeśli sama będziesz dla swojego dziecka uprzejma, uczynna, radosna, ono też takie będzie.

Inspiruj dziecko do zabawy

Dziecko potrzebuje ukierunkowania w zabawie. Jeśli będzie umiało w sposób przyjazny współpracować z kimś drugim, będzie atrakcyjnym towarzyszem zabaw. Zwłaszcza mniejsze dzieci potrzebują pomocy, żeby pokazać im jak się można razem bawić. Najpierw sama baw się z dzieckiem w jego ulubione zabawy – możecie lepić coś z modeliny, a potem zrobić wystawę z waszych prac, ty zbuduj z klocków garaż, a dziecko niech zrobi parking dla samochodów, ty ubierz lalkę w piżamkę a córka niech ją uśpi. Potem jak kolega czy koleżanka przyjdzie do domu, też pokaż dzieciom co fajnego mogą razem zrobić.

Powiedz dziecku jak ma nawiązywać kontakt

Dobrym sposobem, żeby podejść do drugiego dziecka, jest powiedzenie: „Podoba mi się, jak budujesz z klocków. Mogę pomóc zbudować lotnisko” albo „Podoba mi się jak rysujesz. Może porysujemy razem księżniczki?” Kiedy dziecko wyjdzie do kogoś z pozytywnym komunikatem i konkretną propozycją jest duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie odrzucone.