fbpx

Histeria dzieci

histeria dzieci
123rf.com

Twój kilkulatek zaczyna odkrywać świat silnych, skrajnych emocji, po czym wypróbowywać je na tobie. Obcowanie z histerią dzieci to nieodłączny element macierzyństwa – oto kilka wskazówek, które pomogą ci przetrwać jej napady.

 1. Gdy twoje dziecko wpada w tak zwane tantrum, popularnie nazywane histerią, zacznij od tego: przestań robić to, co właśnie robisz, przyjrzyj się sytuacji i weź kilka głębokich wdechów.
 2. Pamiętaj, że nic złego się nie dzieje. Od napadu histerii dziecka nikt nie umiera, a od tego, że ludzie się na was patrzą, świat się nie zawali.
 3. Powtarzaj jak mantrę: „Moje dziecko się tak zachowuje, bo jest dzieckiem. Nie dlatego, że jest złośliwe czy złe. Jest po prostu dzieckiem. To ja tu jestem dorosłym.”
 4. Obserwuj rozwój sytuacji. Co twoje dziecko robi, mówi, krzyczy? Czy nie robi sobie krzywdy? Czy nie zaczyna zrzucać rzeczy z półek w sklepie? Czy nie wybiegnie zaraz w szale na jezdnię?
 5. Spróbuj porozmawiać spokojnie: „Rozumiem, że jest ci przykro, bo….”, „Widzę, że nie masz się najlepiej, może trzeba stąd wyjść?”, „Chyba potrzebujemy świeżego powietrza/przytulić się do siebie/popłakać sobie w domu etc”.
 6. Bądź przy dziecku. Kiedy zobaczy, że się na nie nie gniewasz, nie jesteś obojętna, tylko jesteś blisko, łatwiej będzie mu podejść, przytulić się, schować pod twoją kurtką, bluzą czy sukienką.
 7. Gdy już sytuacja zostanie zażegnana, przemyśl na spokojnie, co się wydarzyło. Co zadziałało na twoje dziecko? Co sprawiło, że się uspokoiło? W jakich sytuacjach twoje dziecko najczęściej zaczyna histeryzować?
 8. Gdy twój malec odpocznie, porozmawiajcie o tym, co się stało. „Mieliśmy dzisiaj trudną sytuację, prawda?” – zacznij, zapytaj, jak się czuje, zapytaj, co się stało. Słuchaj tego, co mówi ci twój malec.
 9. Jeśli ta sytuacja się powtarza, zobacz, co działa najszybciej i najlepiej. Kiedy twoje dziecko się uspokaja? A może jego zachowanie zaczyna się zmieniać? Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów – zaprzestań ich na chwilę. Nie ma sensu wałkować tego samego tematu cały czas, po prostu bądź przy swoim maluchu.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze