fbpx

Zabawy z dziećmi w łamanie głowy

Zabawy z dziećmi
123rf.com

Przed nami długie, chłodne wieczory. Aby nie wpaść w jesienny letarg, wykorzystajmy ten czas na zabawy z dziećmi w łamigłówki i myślanki.
Gdy za oknem hula wiatr i siąpi deszcz, parki i podwórka świecą pustkami, a dzieci popołudnia spędzają w domu. Ulubione bajki i zabawki po jakimś czasie na pewno się znudzą. Warto mieć wtedy po ręką kilka gier, które nie tylko przegnają nudę, ale również wciągną w zabawę wszystkich domowników. Możecie postawić na klasykę, czyli nieśmiertelne domino bądź bierki albo wybrać coś z ambitnych nowości na rynku.

Chociażby takie „Myślanki”, czyli książeczki dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat, w których znajdziecie pomysły na twórcze zabawy domowe. To coś więcej niż kolorowanki i zgadywanki – ich zadaniem jest rozwijanie twórczego myślenia w praktyce i pobudzanie wyobraźni. Przedstawione w nich propozycje zabaw zachęcają do krytycznego myślenia, samodzielnego działania i rozwiązywania problemów. Zakładają przy tym aktywny udział rodziców, których drobne podpowiedzi mogą być nieocenione. Dzieci, w zależności od wieku i zadania, wcielają się w role architektów, kucharzy, artystów, konstruktorów maszyn, wynalazców i piratów. Niewielka książeczka może stać się kopalnią pomysłów i zająć Wasze maluchy na wiele wieczorów.

Ciekawą propozycją, która i rodzicom, i dzieciom sprawi dużo frajdy, jest też „Kreatywna księga plam”. To doskonały trening dla wyobraźni polegający na zabawie w skojarzenia. Rozwija kreatywne myślenie i może być intrygującym zderzeniem dwóch światów: dorosłego i dziecięcego. Podczas tej zabawy możemy się wiele nauczyć od naszych dzieci i przekonać się, z jaką swobodą poruszają się po świecie fantazji.

Jeśli będziecie chcieli odpocząć od zgadywanek, spróbujcie zabaw plastycznych. Najprostszą ich formą są kolorowanki. Oprócz klasycznych kolorowanek, które kupicie w każdym większym sklepie lub znajdziecie w gotowej do wydruku formie na stronach internetowych poświęconych dzieciom, możecie też spotkać „poszukiwajki do rysowania”, czyli czarno-białe karty z rysunkiem, na którym najpierw trzeba znaleźć kilkanaście szczegółów, a dopiero potem pokolorować całość.

Dla spragnionych mocnych wrażeń najlepsze będą gry przygodowe. Obecnie pojawia się coraz więcej unowocześnionych wersji starych, popularnych gier, dzięki którym możecie wcielić się w postać członka mafii lub tajnego agenta próbującego rozbić gang albo zostać handlarzem nieruchomości w „Anty-monopoly”. Jeśli lubicie historię, możecie przenieść się w czasy II wojny światowej i zostać małym powstańcem, który musi donieść rozkazy do różnych oddziałów powstańczych.

Aby pobudzić szare komórki do pracy, zadbajcie o to, by na Waszej półce zawsze była jakaś gra logiczna lub łamigłówka. Świetnie sprawdzą się znane wszystkim scrabble, kalambury, bierki, pchełki, szachy, warcaby i domino. Jeśli chcielibyście spróbować czegoś nowego, sięgnijcie po tekturowe gry pewnej węgierskiej firmy, które wyróżniają się przepiękną grafiką, a ponadto ćwiczą pamięć i umiejętność zadawania pytań, uczą zręczności i zdrowej rywalizacji. Gry znajdziecie w dobrych sklepach internetowych dla dzieci.

O zabawach z dziećmi czytaj także TUTAJ

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze