1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak nawiązać przyjaźń?

123rf.com
123rf.com
Zdarza się, że spotykamy kogoś na przykład w klubie fitness i od słowa do słowa rodzi się głębsze porozumienie. Pojawia się szansa na nową przyjaźń. Na tym etapie znajomości ludzie jednak popełniają pewne błędy, które uniemożliwiają powstanie trwałej relacji.

1. Brak pogłębionej rozmowy. O pogodzie czy, dajmy na to, polityce można sobie rozmawiać i rozmawiać. Nie są to jednak rozmowy wiele wnoszące do życia. Kiedy rozwija się dialog z interesującą nas osobą, odważmy się zadawać głębsze pytania. Nie chodzi, oczywiście, o to żeby być natarczywym, ale na przykład wyczulonym na kontynuację tematu. Jeśli ktoś nieznacznie odkrywa się przed nami, warto zadać jakieś zachęcające do dalszego ciągu pytanie. Świadczy to o naszym zaangażowaniu w rozmowę.

2. Fałszywy krok. Kiedy relacja rozwija się, jest jeszcze delikatna. Jedno niepotrzebne słowo czy zbędny gest mogą wszystko zepsuć. Chodzi tu o jakiś niewybredny żart, lekką złośliwość, ignorujący gest. W przypadku zażyłych już przyjaźni jesteśmy w stanie wiele wybaczyć, ale na początku znajomości coś takiego przekreśla dalsze losy znajomości.

3. Zbytnia nachalność lub niezdecydowanie. Warto uważać z propozycjami, które ma się dla drugiej strony, kiedy przyjaźń dopiero się rozwija. Zaproszenie na rodzinnie obchodzone huczne imieniny, to zbyt wiele na tym etapie. Jednocześnie jednak ograniczanie się do rozmów w szatni siłowni lub pogaduszek na korytarzu biura również nie sprzyja rozwojowi sytuacji. Spacer po parku czy wyjście na lunch to lepsze propozycje.

4. Przechwalanie się. To zrozumiałe, że poznając kogoś, chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Budujemy jakiś obraz w oczach tej osoby. Nie warto jednak ulegać pokusie wyolbrzymiania swoich walorów. Stajemy się wtedy trochę jakby mniej ludzcy, co zniechęca do bliższego kontaktu. Z kolei nadmierne umniejszanie się również nie budzi sympatii. Pozwólmy, żeby nasz obraz pojawiał się naturalnie i samoistnie, bez szczególnej reżyserii z naszej strony.

5. Zbyt dużo intymnych zwierzeń. Dobrze jest, gdy na początku przyjaźni będziemy ostrożni z głębokością zwierzeń. W końcu do tego pewnie dojdziemy, ale pozwólmy relacji rozwijać się w sposób naturalny i zostawmy sobie sekrety do odkrycia.

6. Plotki. Niemal każdy z nas ulega pokusie plotkowania. Jednakże obmawianie innych nie wnosi nic konstruktywnego w rozwój przyjaźni a także ma negatywną energię. Lepiej skupić się na swoim życiu i sprawach. 7. Za mało empatii. Bliskie relacje oparte są na uczuciach, lubimy gdy mamy do czynienia z czułą, wrażliwą osobą. Jeśli chcesz się z kimś takim przyjaźnić, sam staraj się być empatycznym. Więcej słuchaj niż mów, utrzymuj kontakt wzrokowy, okazuj miłe gesty, używaj imienia tej osoby, bądź zaangażowany w rozwijającą się relację.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze