1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak zachować spokój, gdy ktoś podważa twoją opinię

Jak zachować spokój, gdy ktoś podważa twoją opinię

123rf
W ferworze dyskusji może się zdarzyć, że ktoś nagle poda w wątpliwość twoje argumenty lub podważy twoje kompetencje. Może nawet będzie chciał celowo wyprowadzić cię z równowagi. Jak mu na to nie pozwolić?

ZNAJ SŁABE PUNKTY SWOJEJ ARGUMENTACJI. Przygotuj się zawczasu na ataki przeciwko swojemu stanowisku. Powiedz: „To pytanie nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo osobom, które nie rozumieją natury problemu, wydaje się to bardzo istotne”.

NIE PANIKUJ, JEŻELI POPEŁNISZ BŁĄD. Gdy ktoś wytyka ci pomyłkę, odpowiedz: „Dziękuję za czujność, to rzeczywiście niedopatrzenie. Nie sądzę jednak, by miało wielki wpływ na ostateczne rezultaty”.

NIE SPIESZ SIĘ Z UDZIELANIEM ODPOWIEDZI. Powoli i spokojnie odpowiadaj na każdą watpliwość. Powtórz pytanie, żeby dać sobie parę sekund na przemyślenie odpowiedzi, zaznaczając: „Chciałabym wyczerpująco wyjaśnić twoje wątpliwości”.

NIE REAGUJ PRZESADNIE. Nigdy nie oburzaj się na oskarżenia i drwiny, które mają cię wyprowadzić z równowagi. Powiedz: „Mam wrażenie, że twoje uwagi nie wnoszą niczego konstruktywnego”.

MINIMALIZUJ SPRZECIW OPONENTÓW. Ustosunkuj się pobieżnie do ataku, a potem powtórz swoje wnioski. „Nic z tego, co zostało powiedziane, nie zmienia faktów”.

Jeśli uda ci się zachować spokój, udowodnisz, że masz dość pewności siebie, by na poczekaniu wymyślić rozwiązanie, nie trzęsąc się z nerwów.

Źródło: Don Gabor, „Słowa, które pomagają wygrać”, Rebis 2014

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze