1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Głos serca vs. głos logiki

fot.123rf
fot.123rf
Chcesz zrobić krok w kierunku zmiany, ale się boisz? To tylko reakcja lękowa, zakodowana w mózgu. Lęk przed wyjściem z sytuacji, która mimo że nie jest już dla nas atrakcyjna, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Lęk przed czymś nowym, czego nie możemy przewidzieć i kontrolować, jest czymś normalnym. Ale życie nie lubi stagnacji, lubi ruch.

Gdy zastanawiamy się zbyt długo nad czymś, dobra okazja przechodzi nam przed nosem, np. praca, związek, mieszkanie, wyjazd. Jeśli masz wątpliwości, czy dokonać zmiany, oto co możesz zrobić:

  1. Przygotuj dwa krzesła. Jedno będzie reprezentować wszystko, co twoja logika ma do powiedzenia odnośnie do zmiany. Drugie krzesło reprezentuje wszystko, co na ten temat ma do powiedzenia twoje serce.
  2. Usiądź najpierw na krześle reprezentującym głos logiki. Wczuj się w ten aspekt siebie i zacznij mówić z perspektywy logicznego umysłu. Zauważ, jak się czujesz, mówiąc z tego poziomu. Jak się czuje twoje ciało – jest rozluźnione czy spięte?
  3. Kiedy poczujesz, że wszystko już zostało powiedziane w temacie zmiany, usiądź na drugim krześle.
  4. Teraz zacznij mówić z poziomu serca, niech przemówi twoim głosem na temat zmiany, jaką być może przeprowadzisz. Czy z perspektywy serca ta zmiana jest potrzebna, czy to jest właśnie to, czego twoje serce pragnie? Zauważ, jak się czujesz, mówiąc z poziomu serca. Jak się czuje twoje ciało – jest rozluźnione czy spięte?
  5. Wróć na swoje pierwotne miejsce i sprawdź, który głos jest ci teraz bliższy – logiki czy serca?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze