1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Na ile skutecznie wykorzystujesz swoją życiową energię? - test

Na ile skutecznie wykorzystujesz swoją życiową energię? - test

fot.123rf
Naszą energię przetwarzamy zgodnie ze sposobem, w jaki wyrażamy uczucia, wykorzystujemy inteligencję, świadomość, działanie, kreatywność. Stawką jest dużo więcej niż tylko spalanie kalorii. Energię warto rozważać w sposób holistyczny, słuchając i ciała, i psychiki.

Wilk, lampart albo mysz polna instynktownie wiedzą co mogą jeść, jak przetrwać trudności i jak podporządkować się rytmom przyrody. Zwierzęta używają energii życiowej w optymalny sposób. My, ludzie, możemy dowolnie kierować naszą energią. Mamy wybór - możemy życie przeżyć, a możemy je trwonić.

Aby zyskać lepszą świadomość tego, co oznacza skuteczność energii, przeprowadź poniższy test. W przypadku każdego punktu oceń siebie w skali od 1 do 3, zgodnie z tym, jak dobrze opisuje cię dane stwierdzenie.

1. Codziennie wychodzę z pracy punktualnie. Nie zostaję po godzinach więcej niż jeden dzień w tygodniu. 2. Wstaję i chodzę spać codziennie o tej samej porze. 3. Moje biurko w pracy jest uporządkowane. Nie ma na nim wielu zaległych spraw. 4. Nie odkładam nic na później. Wierzę, że najlepszym sposobem radzenia sobie z nieprzyjemnymi zadaniami jest zmierzenie się z nimi od razu. 5. Nie przechowuję negatywnych uczuć przez długi czas. Czekanie na możliwość wyrównania rachunków nie jest w moim stylu. 6. Moja szafa jest uporządkowana. Mogę z niej łatwo wyjąć to, co potrzebuję. 7. Moja lodówka nie jest pełna resztek. 8. Wiem, jaki mam emocjonalny stosunek do ludzi w moim życiu. Jesteśmy otwarci i szczerzy wobec siebie. 9. Znam moje słabości i mam plan pokonywania ich. Jutro będę silniejszy, niż byłem wczoraj. 10. Dobrze wykorzystuję pieniądze. Nie gromadzę ich i nie wydaję nierozważnie. Nie martwię się o stan mojej karty kredytowej. 11. Moja pensja zaspokaja moje teraźniejsze i przyszłe potrzeby. Dobrze planuję finanse. 12. Moje podwórko lub balkon jest zadbane we wszystkich sezonach. 13. Radzę sobie z utrzymaniem domu. Nie staję w obliczu starego kurzu i brudu, które gromadziły się tygodniami. 14. Kiedy idę na zakupy, wracam z tym, czego potrzebuję. Rzadko muszę zawrócić, bo czegoś zapomniałem. 15. Mam dobre rozeznanie w tym, co dzieje się z członkami mojej rodziny. 16. Nie muszę śpieszyć się, żeby zdążyć coś zrobić w ostatniej chwili. Dobrze planuję sobie czas. 17. Czuję, że w moim życiu istnieje dobra równowaga pomiędzy pracą a zabawą.

Analiza wyniku

43 -51 punktów Prowadzisz efektywne życie i masz dużą szansę czuć się bezpiecznym i zadowolonym. Nie ma braku równowagi w tym jak wykorzystujesz swój czas i energię. Każdy aspekt twojej egzystencji otrzymuje odpowiednią ilość uwagi.

36-42 punkty Twoje życie jest w większości pod kontrolą i przebiega wystarczająco dobrze. Ale posiadasz niewielkie zaniedbane obszary i są momenty, kiedy czujesz się trochę przytłoczony przez wszystkie rzeczy, których jeszcze nie zrobiłeś. Jeśli przyjrzysz się temu bliżej, odkryjesz gdzie mógłbyś być bardziej skuteczny, wykorzystując lepiej swój czas i energię. Zajęcie się tymi aspektami zwiększy twoje poczucie komfortu. 26-35 punktów Twoje życie jest nieskuteczne. Masz poczucie, ze raczej stąpasz po ruchomych piaskach niż posuwasz się do przodu. Zbyt wiele pozostaje poza twoją kontrolą a twoja zdolność do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami jest zaledwie adekwatna. Potrzebujesz zdyscyplinowania się i zmiany swoich przyzwyczajeń. Spójrz realistycznie na swoje nieskuteczne sposoby załatwiania spraw, ponieważ nieuporządkowanie, wypieranie, odwlekanie czy impulsywność wyczerpują naszą energię.

17-25 punktów Twoje życie jest z ledwością twoje własne, ponieważ bardzo wiele pozostaje poza twoją kontrolą. Codzienne życie polega na walce o zwykłe powiązanie końca z końcem, a ty przez większość dni czujesz, że przegrywasz tę walkę. Na peryferiach twojej psychiki prawdopodobnie dzieje się coś bardzo złego. Aby wrócić na właściwy tor, potrzebna ci zewnętrzna profesjonalna pomoc.

Więcej w książce Deepaka Chopry, „Odbudowa ciała, ożywianie duszy. Jak stworzyć nowego siebie.”, wydawnictwo Laurum

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze