1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Witamina D a depresja

123rf.com
123rf.com
Według najnowszych badań poziom witaminy D jest u osób z depresją niepokojąco niski. Może to oznaczać, że do profilaktyki depresji mamy dołączyć przebywanie na świeżym i dietę bogatą w ryby morskie, wątróbkę, sery i jajka. Mamy dbać o siebie.

Niski poziom witaminy D jest związany z szeregiem chorób układu krążenia, neurologicznych, osteoporozą, otyłością, schorzeniami autoimmunologicznymi i wieloma innymi zaburzeniami. Okazuje się, że zbyt mało tej witaminy w organizmie ma coś wspólnego także z depresją.

Naukowcy z zespołu profesora psychiatrii E. Sherwooda Browna przeanalizowali wyniki ponad 12 tys. osób z depresją. Na tej podstawie wysnuli wniosek, że osoby, które często przebywają na świeżym powietrzu, a więc także na słońcu, jak również te, które dbają o swoją dietę, mają silne poczucie własnej wartości i w związku z tym mniejsze ryzyko zachorowania na depresję. Badacze odkryli również, że niski poziom witaminy D oznacza większe ryzyko nawrotów tej choroby. Eksperci jeszcze nie ustalili, czy zbyt mało witaminy D przyczynia się do objawów depresji, czy depresja sama przyczynia się do obniżenia jej poziomu. Na pewno ma to wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, ktre źle funkcjonują podczas depresji.

Źródło: UT Southwestern Medical Center

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze