1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci

123RF.com
Wybranie dobrego kosmetyku dla dziecka nie jest łatwe zwłaszcza dla świeżo upieczonej mamy. Jakie składniki są pożądane, a jaki zabronione w kosmetykach dla maluchów?

Kosmetyki dla dzieci muszą przede wszystkim natłuszczać i nawilżać skórę, zapobiegać stanom zapalnym i chronić skórę przed patogenami. W pielęgnacji dziecka ważny jest właściwy dobór substancji ukierunkowanych na te działania.

Składniki bezpieczne dla dziecka

Oleje roślinne, takie jak migdałowy, oliwkowy,z ogórecznika, z wiesiołka czy bawełniany znakomicie natłuszczają skórę i wzmacniają barierę lipidową. Ziołowe wyciągi z rumianku, lipy,aloesu,lukrecji,nasion lnu ,kozieradki czy melisy mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne.

Olejki eteryczne, tak jak na przykład lawendowy pomagają dziecku w zasypianiu. Alantoina, pantenol i tlenek cynku bardzo często są dodawane do preparatów przeciw odparzeniom, gdyż wykazują silne działanie łagodzące i przeciwzapalne. Substancjami chroniącymi skórę przed utratą wilgoci są gliceryna, lecytyna, lanolina oraz wosk pszczeli.

Bardzo ważnym składnikiem kosmetyków jest filtr chroniący przed promieniowaniem. Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia polecane są tylko filtry fizyczne czyli odbijające słońce. Do nich należą ditlenek tytanu i tlenek cynku  .

 Składniki niebezpieczne dla skóry dziecka

W przypadku pielęgnacji skóry dla niemowląt należy pamiętać, że jest ona wyjątkowo delikatna i o wiele cieńsza niż u dorosłego człowieka, dlatego składniki bezpieczne dla rodziców niekoniecznie będą bezpieczne dla malucha.

Wszystkie składniki zawarte w kosmetykach dla dzieci bardzo łatwo przechodzą przez skórę i mogą wywoływać niepożądane zmiany. Tanie kosmetyki z reguły zawierają tanie i syntetyczne substancje zapachowe i barwiące, które to są w głównej mierze przyczyną alergii skórnych u najmłodzych.

Niewskazana jest dużą zawartość SLS, czyli tanich detergentów syntetycznych, które są obecne już w większości kosmetyków myjących. Duża zawartość parafiny również nie służy skórze dziecka, gdyż może zaburzać jej funkcjonowanie. Wysuszające działanie  na skórę mają alkohole takie jak etylowy, cetylowy czy mirystylowy. Należy ich unikać szczególnie, jeśli skóra dziecka jest atopowa i przesuszona. Im mniej parabenów i innych konserwantów, tym lepiej. Nadmiar może powodować stany zapalne i podrażnienia u dzieci.

Również obecność ftalanów w kosmetykach może być szkodliwa dla skóry malucha. Ftalany, według niektórych naukowców, wpływają na zaburzenia funkcjonowania narządów płciowych i mogą powodować bezpłodność u chłopców. Uważać należy również na kwas borowy, który ma silne działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, ale dla skóry dziecięcej jest bardzo szkodliwy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze