1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czy przyjemnie spędzasz czas wolny?

Czy przyjemnie spędzasz czas wolny?

123rf.com
Badania udowadniają, że odpowiednie spędzanie wolnego czasu wpływa na funkcjonowanie ciała i duszy. Jak to robić? Przede wszystkim ma być przyjemnie.

Autorzy badań odkryli, że im więcej czasu spędzamy na wykonywaniu przyjemnych zadań, tym jesteśmy zdrowsi. Nasza forma fizyczna i psychiczna jest znacznie lepsza. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie w Journal of Biobehavioral Medicine.

W trakcie badań zarejestrowano reakcje 1400 dorosłych, którzy brali udział w różnorodnych zajęciach rekreacyjnych, takich jak relaks, odwiedzanie znajomych lub rodziny, uprawianie sportu. Osoby, które z przyjemnością spędziły więcej czasu, miały lepsze ciśnienie krwi i pomiary kortyzolu. Udział w różnorodnych działaniach pozytywnie wpływa na stosunki społeczne, wzmacniając więzi z ludźmi i pogłębiając zaangażowanie w relacje społeczne. To daje wyższą satysfakcję z życia i lepszy nastrój. Pozytywnie wpływa również na sen. Okazało się, że najwięcej korzyści zdrowotnych przynoszą ćwiczenia fizyczne.

- Mimo, że każdy ma bardzo indywidualne zapotrzebowanie na ilość wolnego czasu, każdy z nas potrzebuje przyjemności, by obniżyć poziom życiowo stresu i wieść zdrowe, szczęśliwe życie - powiedziała Karen Matthews, profesor psychiatrii na University of Pittsburgh.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze