1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Hasła do komputera – 5 prostych zasad

123rf.com
123rf.com
Wśród użytkowników komputera dominuje skłonność do upraszczania hasła – głównie z obawy przed zapomnieniem zbyt skomplikowanego ciągu znaków. Wiele osób ma także identyczne hasło i login.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że blisko połowa internautów (47%) wybiera imię członka rodziny, psa albo własną datę urodzenia; 11 % nazwiska celebrytów lub słowa kojarzone z seksem. W rezultacie haker łamie takie zabezpieczenia bez trudu.Tymczasem nawet jeśli w komputerze nie ma bardzo poufnych danych ani kompromitującej zawartości  - przeglądanie osobistych plików przez kogoś obcego jest naruszeniem granic.

  1. Im bardziej skomplikowane hasło dostępu, tym trudniejszy dostęp do komputera dla niepowołanego użytkownika.  Najbezpieczniej jest łączyć cyfry, liczby i znaki specjalne, np.$ - # - &. Innym prostym pomysłem na skomplikowanie hasła jest stosowanie i wielkich, i małych liter.
  2. Odradza się używanie tego samego hasła do różnych celów, np. do rachunków w dwóch bankach.
  3. Systemy oferują zazwyczaj możliwość zapamiętania hasła – nie należy tego robić, gdy z komputera korzysta kilku użytkowników.
  4. Tym bardziej należy unikać podawania haseł dostępu w komputerach powszechnie dostępnych – zwłaszcza w przypadkowych kafejkach internetowych.
  5. Serwisy często oferują możliwość podpowiadania hasła , np. w formie odpowiedzi na pytanie –  warto samemu wymyślić pytanie, a nie korzystać z generatora.
 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze