1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Test 16 osobowości – typy według Myers-Briggs

Test 16 osobowości – typy według Myers-Briggs

Tekst osobowości (MBTI) okazał się narzędziem umożliwiającym lepsze poznanie siebie. (Ilustracja: iStock)
Tekst osobowości (MBTI) okazał się narzędziem umożliwiającym lepsze poznanie siebie. (Ilustracja: iStock)
Amerykanki, Isabel Briggs Myers i jej matka, Katherine Katharine Cook Briggs zafascynowane teorią Carla G. Junga opisaną w książce „Typy psychologiczne” postanowiły przyjrzeć się jej bliżej a następnie rozszerzyć ją i stworzyć test, który umożliwia sprawdzenie z jakim wyposażeniem przyszliśmy na świat. Test 16 osobowości Myers-Briggs to jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do oceny typu osobowości.

W teorii Junga rozróżnia się dwa typy postawy psychicznej: ekstrawertyczną i introwertyczną. Ekstrawersja oznacza tendencję do kierowania energii w stronę obiektów zewnętrznych (ludzi, zdarzeń, itd.), a introwersja to kierowanie jej do swojego wewnętrznego świata (nasze refleksje, przemyślenia, itd.).

Poza postawą psychiczną Jung wyróżnił jeszcze cztery podstawowe funkcje psychiczne, zaliczą się do nich: percepcję, intuicję, uczucie i myślenie.

Funkcje te występują w postaci dwóch par przeciwieństw. Dwie z nich są racjonalne (uczucie i myślenie), dwie irracjonalne (percepcja i intuicja). Jeżeli jedna z tych funkcji dominuje w naszej świadomości (np. myślenie) wtedy ta przeciwna do niej (uczucia) jest stłumiona i będzie przejawiać się w naszej podświadomości.

Matka i córka rozszerzyły teorię swojego „idola”, a następnie wykorzystały ją w praktyce. Opracowany przez nie test 16 osobowości pierwotnie służył jako klucz do dobrego samopoczucia i szczęścia dzieci. Jednak ostatecznie, po kolejnych badaniach, okazał się narzędziem umożliwiającym lepsze poznanie siebie dzięki któremu człowiek ma szansę, by osiągnąć w życiu sukces.

Według testu Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu i typach osobowości można opisać poprzez cztery wymiary:

1. ekstrawersja (E, ang. extraversion) vs. introwersja (I, ang.introversion). Każdy z nas ma w sobie zarówno ekstrawersję, jak i introwersję. Jednak zawsze występuje większa tendencja w kierunku jednej z nich.

2. poznanie (S, ang.sensing) vs. intuicja (N, ang. intuition). To wymiar, który odnosi się do dwóch sposobów wchodzenia w interakcję z tym, co nas otacza.

3. myślenie (T, ang. thinking) vs. odczuwanie (F, ang. feeling). Ten wymiar dostarcza danych dotyczących tego, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Niektóre osoby robią to w oparciu o logikę, inne na bazie emocji.

4. osądzanie (J, ang. judging) vs. obserwacja (P, ang. perceiving). Tu chodzi o poziom elastyczności w osądzaniu ludzi i zdarzeń.

W wyniku przeprowadzonego testu osobowości MBTI każdy człowiek uzyskuje swój kod złożony z serii czterech. Zatem mamy szesnaście możliwych kombinacji, z których każda oznacza inny typ osobowości: administrator (ESTJ), adwokat (ESFJ), animator (ESTP), artysta (ISFP), doradca (ENFJ), dyrektor (ENTJ), entuzjasta (ENFP), idealista (INFP), innowator (ENTP), inspektor (ISTJ), logik (INTP), mentor (INFJ), opiekun (ISFJ), praktyk (ISTP), prezenter (ESFP) oraz strateg (INTJ).

16 osobowości – typy wg Myers-Briggs

1. Administrator

To człowiek odpowiedzialny, lojalny i bardzo pracowity. Ma dużo energii i nie ma problemu z podejmowaniem decyzji. Lubi porządek, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i przejrzyste zasady. Jeżeli ten typ osobowości coś mówi, to zawsze bardzo konkretnie i rzeczowo. Kieruje się w życiu logiką, jest racjonalny i praktyczny. Obdarzony bardzo „pojemnym” umysłem, jest w stanie przyswoić setki szczegółowych danych. Sam zawsze świetnie zorganizowany, nie lubi ludzi leniwych, którzy stoją w miejscu. Jest obsesyjnie wierny swoim przekonaniom i zasadom, w które wierzy. Potrafi mówić o nich w zdecydowany sposób, wyraża krytyczne opinie, przez co czasem nieświadomie rani innych.

2. Adwokat

To osoba dobrze zorganizowana i energiczna. Adwokat ma duże poczucie odpowiedzialności, jest sumienny. Cechują go serdeczność i życzliwość wobec innych. To dusza towarzystwa. Ceni sobie harmonię. Nie lubi konfliktów. Bez problemu dostrzega ludzkie uczucia, emocje oraz potrzeby. Jest wyczulony na niesprawiedliwość i cudzą krzywdę. Szczerze interesuje się problemami innych i potrafi czerpać przyjemność z pomagania. Jednak dbając o potrzeby wszystkich dookoła, ten typ osobowości często zapomina o swoich własnych. Ma tendencję do wyręczania innych. Łatwo nim manipulować.

3. Animator

Wszędzie go pełno. Animator jest energiczny, aktywny i przedsiębiorczy. Działa za dwoje. Lubi towarzystwo innych, potrafi się nim cieszyć. Jest spontaniczny, elastyczny i otwarty na zmiany. Inspiruje i inicjuje, niemal każdego potrafi zmotywować do działania. Logiczny, racjonalny i niezwykle pragmatyczny. Realista. Miewa trudności z organizacją i planowaniem. Jest impulsywny. Zdarza mu się najpierw coś zrobić, a dopiero potem pomyśleć.

4. Artysta

Bardzo wrażliwy, twórczy i oryginalny. Esteta ze zdolnościami artystycznymi. Lubi być niezależny, kieruje się własnym systemem wartości i nie ulega presji. Optymistyczny i pozytywnie nastawiony do życia, umie cieszyć się chwilą. Czerpie radość z pomagania innym. Artystyczny typ osobowości nie przepada za teoretycznymi rozważaniami, bo chce tworzyć rzeczywistość, a nie o niej rozprawiać. Ma kłopoty z wyrażaniem pragnień oraz potrzeb.

5. Doradca

Błyskotliwy, uprzejmy i zawsze taktowny. Radość daje mu bezinteresowne działanie na rzecz innych. Potrafi dobrze wpływać na życie innych osób, inspiruje, odkrywa ich potencjał‚ i dodaje wiary we własne siły. Emanuje ciepłem i przyciąga do siebie wszystkich. Bywa łatwowierny i ma tendencję do patrzenia na świat przez różowe okulary. Skoncentrowany na innych, zapomina o sobie i swoich potrzebach.

6. Dyrektor

To osoba niezależna, bardzo aktywna i zdecydowana. Przy tym racjonalna i twórcza. Dostrzega wiele perspektyw, potrafi przewidywać przyszłe konsekwencje działań. To optymista ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Potrafi szybko przekształcać teorię w konkretne działania. Jest wizjonerem, mentorem, lubi organizować pracę. Ten typ osobowości to urodzony przywódca. Ma silną osobowość, która często onieśmiela ludzi i powoduje ich dystans.

7. Entuzjasta

Urodzony optymista. Cieszy się życiem, lubi myśleć o przyszłości. Dynamiczny, błyskotliwy i twórczy. Bardzo lubi przebywać z ludźmi, potrafi budować głębokie, autentyczne relacje. Jest bardzo ciepły, serdeczny, okazuje emocje. Źle znosi krytykę. Entuzjasta ma w sobie empatię. Potrafi innych inspirować, działa tak, że jego entuzjazm udziela się wszystkim dookoła. Dobrze czuje się będąc w centrum wydarzeń. Elastyczny, potrafi improwizować. Łatwo się rozprasza i wciąż sięga po nowe, przy okazji ma problemy z doprowadzaniem spraw do końca.

8. Idealista

Bardzo wrażliwy i twórczy typ osobowości. Potrzebuje trzymać się swoich wartości. Zainteresowany duchowością, przejmuje się problemami całego świata i innych ludzi. Bardzo ważne są dla niego harmonia i równowaga. Jest romantykiem, potrafi okazywać uczucia, sam także potrzebuje czułości i ciepła. Potrafi bezbłędnie odczytywać motywacje i uczucia innych ludzi. Buduje zdrowe, głębokie i trwałe relacje. W konfliktowych sytuacjach czuje się bardzo niekomfortowo. Nie jest odporny na stres i krytykę.

9. Innowator

Jest pomysłowy i niezależny, energiczny i przedsiębiorczy. To człowiek czynu, lubi być w centrum zdarzeń, lubi działać i zabierać się za sprawy i problemy, które wydają się niemożliwe do zrealizowania i pokonania. Ciekawy świata, chętnie ryzykuje, nie potrafi czekać. Jest zawsze otwarty na nowe pomysły, eksperymentuje. Zauważa rozmaite związki i powiązania między zdarzeniami i wybiega myślami w przyszłość. Jest komunikatywny i pewny siebie. Ma skłonność do przeceniania własnych możliwości, nie potrafi doprowadzić zaczętych spraw do końca.

10. Inspektor

Człowiek na którego zawsze można liczyć. Jest poukładany, bardzo punktualny, słowny i odpowiedzialny. Myśli logicznie. Bywa chłodny i poważny. Ceni sobie przede wszystkim stabilizację, spokój i porządek. Nie lubi zmian, potrzebuje jasnych i czytelnych zasad. Pracowity i cierpliwy, kończy to, co zaczyna. Typ osobowości inspektor jest perfekcjonistą, potrzebuje mieć nad wszystkim kontrolę. Rzadko kogoś chwali. Nie docenia także wagi uczuć i emocji innych ludzi.

11. Logik

To osoba bardzo twórcza, ma mnóstwo oryginalnych pomysłów. Lubi rozwiązywać problemy, szczególnie te natury teoretycznej. Ma analityczny umysł, jest błyskotliwy, precyzyjny i dociekliwy. W mig wychwytuje wszelkie niespójności, niekonsekwencje. Logik lubi być niezależny, raczej nie ma i nie uznaje autorytetów. Jest tolerancyjny wobec innych i bardzo otwarty na wyzwania. Czasem zagłębia się w swoim wewnętrznym świecie i traci kontakt z tym zewnętrznym.

12. Mentor

Jest twórczy, bardzo wrażliwy, ma tendencję do wybiegania w przyszłość, dostrzega w niej szanse, których nie widzą inni. To idealista skupiony przede wszystkim na pomaganiu innym. Sumienny i odpowiedzialny, a jednocześnie szalenie uprzejmy, troskliwy, życzliwy i przyjacielski. Stara się rozumieć mechanizmy, które rządzą innymi ludźmi i szerzej światem. Jest świetnym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Ma w sobie wiele empatii, często kieruje się intuicją, ale ufa też innym ludziom. Mentor potrafi doskonale czytać uczucia i emocje. Nie lubi wdawać się w konflikty, niezbyt dobrze znosi krytykę.

13. Opiekun

To człowiek bardzo lojalny, oddany, życzliwy, ciepły i skromny. Można mu zaufać. Na pierwszym miejscu zawsze stawia innych ludzi, ma ogromne pokłady empatii, dostrzega potrzeby, kłopoty wszystkich dookoła, chce im pomoc. Opiekun jest doskonale zorganizowany i bardzo odpowiedzialny. Ponadto jest nieprawdopodobnie cierpliwy, pracowity i wytrwały, wszystko, co zaczyna potrafi doprowadzić do końca. Dostrzega i zapamiętuje detale. Ceni sobie spokój, stabilizację i przyjazne relacje z innymi. Potrafi „odczytywać” ludzi, źle znosi konflikty i krytykę. Niestety bywa wykorzystywany przez innych.

14. Praktyk

To typ osobowości bardzo pozytywnie nastawiony do życia. Praktyk jest ostrożny, zdystansowany i niezależny. Wiernie trzyma się swoich zasad, jest sceptyczny wobec zewnętrznych norm. Jego uwagi nie zajmują rozważania dotyczące przyszłości. Woli działać natychmiast i zajmować się konkretnymi problemami. Szybko odnajduje się w nowych miejscach i sytuacjach. Lubi ryzykować. Zachowuje zimną krew w obliczu zagrożenia. Z natury jest małomówny przez co bywa nierozumiany przez innych.

15. Prezenter

Człowiek bardzo otwarty, optymista pełen energii. Umie cieszyć się życiem i dobrze się bawić. Jest praktyczny, ale jednocześnie potrafi być spontaniczny i elastyczny. Nie boi się zmian, lubi je, lubi też nowe doświadczenia i wyzwania. Źle znosi samotność i rutynę. Najlepiej czuje się, kiedy jest w centrum uwagi. Ma wrodzone zdolności aktorskie, potrafi innych przekonywać do siebie, wzbudzać w nich entuzjazm i zainteresowanie. Skupia się na tym, co tu i teraz, nie wybiega za bardzo w przyszłość. Ma kłopoty z przewidywaniem konsekwencji swoich działań.

16. Strateg

To indywidualista, osoba niezależna, ma bardzo dużo energii i pomysłów. Strateg jest twórczy, inni widzą jego pewność siebie i kompetencje, ale on sam jest mocno zdystansowany. Na każdą sprawę potrafi spojrzeć z wielu perspektyw. Lubi doskonalić swoje umiejętności i porządkować wszystko wokół. Jest świetnie zorganizowany, bardzo odpowiedzialny, ale jednocześnie krytyczny i wymagający. Stabilny emocjonalnie, ciężko wyprowadzić go z równowagi. Jednak ten typ osobowości ma trudność z odczytywaniem uczuć i emocji innych ludzi.

Korzyści zrozumienia 16 typów osobowości

Zrozumienie 16 typów osobowości według testu Myers-Briggs może przynieść wiele korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Każdy typ osobowości ma unikalne cechy, mocne strony i wyzwania, które warto poznać, aby lepiej zrozumieć siebie i innych. Oto kilka kluczowych aspektów, które mogą pomóc w pełniejszym wykorzystaniu wiedzy na temat typów osobowości:

  • Zrozumienie siebie. Poznanie swojego typu osobowości pomaga w identyfikacji własnych mocnych stron i obszarów do rozwoju. To świadomość, która może prowadzić do bardziej świadomych decyzji życiowych.
  • Komunikacja. Znajomość różnych typów osobowości ułatwia komunikację z innymi. Możesz lepiej zrozumieć, dlaczego inni myślą i reagują w określony sposób, co może prowadzić do bardziej efektywnych i harmonijnych relacji.
  • Rozwój kariery. Wiedza o swoim typie osobowości może pomóc w wyborze kariery, która najlepiej odpowiada Twoim naturalnym predyspozycjom i zainteresowaniom. Niektóre typy osobowości są bardziej skłonne do pewnych zawodów niż inne.
  • Zarządzanie stresem. Znając swoje reakcje na stres typowe dla Twojego typu osobowości, możesz opracować strategie radzenia sobie ze stresem i poprawić swoje samopoczucie.
  • Relacje międzyludzkie. Zrozumienie, jak różne typy osobowości wchodzą w interakcje, może poprawić Twoje relacje z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Możesz nauczyć się, jak lepiej wspierać i motywować innych.
  • Edukacja i nauka. Wiedza o swoim typie osobowości może również wpływać na preferowane metody nauki i rozwój osobisty. Niektóre typy preferują naukę przez doświadczenie, inne przez analizę i refleksję.
  • Przywództwo. Jeśli jesteś liderem, znajomość typów osobowości Twojego zespołu może pomóc w lepszym zarządzaniu i motywowaniu pracowników, dostosowując styl przywództwa do ich indywidualnych potrzeb.
  • Rozwój osobisty. Samoświadomość i zrozumienie, jakie wynikają z testu Myers-Briggs, mogą prowadzić do głębszej samoakceptacji i ciągłego rozwoju osobistego.
  • Adaptacja do zmian. Znajomość własnego typu osobowości może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze zmianami życiowymi i zawodowymi, dostosowując się do nowych sytuacji w sposób, który jest najbardziej zgodny z Twoją naturą.
  • Empatia i wsparcie. Znając typy osobowości innych ludzi, możesz rozwijać większą empatię i oferować wsparcie w sposób, który jest dla nich najbardziej pomocny i znaczący.

Test Myers-Briggs i zrozumienie 16 typów osobowości to potężne narzędzia, które mogą wzbogacić Twoje życie na wiele sposobów. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej zrozumieć siebie i innych, co prowadzi do bardziej świadomego, satysfakcjonującego i harmonijnego życia.

Nazwy typów osobowości zostały zaczerpnięte z książki Jarosława Jankowskiego "Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości", zawierającej polski, jungowski test osobowości ID16 oraz opisy poszczególnych typów.

„Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16” „Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16”

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest test Myers-Briggs?

Test Myers-Briggs to narzędzie oceny osobowości, które identyfikuje preferencje ludzi w czterech obszarach: ekstrawersja/introwersja, intuicja/odczuwanie, myślenie/uczucie, osądzanie/postrzeganie, co prowadzi do 16 unikalnych typów osobowości.

Jakie są 16 typów osobowości w teście Myers-Briggs?

Typy osobowości to: ISTJ, ISFJ, INFJ, INTJ, ISTP, ISFP, INFP, INTP, ESTP, ESFP, ENFP, ENTP, ESTJ, ESFJ, ENFJ, ENTJ.

Jak mogę skorzystać z wiedzy o swoim typie osobowości?

Znajomość swojego typu osobowości może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych stron, preferencji zawodowych, stylu komunikacji oraz sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwojem osobistym.

Czy test Myers-Briggs jest wiarygodny?

Test Myers-Briggs jest szeroko stosowany i ceniony, jednak jak każde narzędzie psychologiczne, ma swoje ograniczenia i powinien być używany jako część szerszego procesu samopoznania.

Gdzie mogę zrobić test Myers-Briggs?

Test Myers-Briggs można zrobić online na stronach takich jak 16personalities.com, a także u certyfikowanych specjalistów MBTI, którzy oferują bardziej szczegółowe i profesjonalne analizy.

Jakie są główne cechy poszczególnych typów osobowości?

Każdy typ osobowości ma unikalne cechy. Na przykład, INTJ to myśliciele i planerzy, którzy lubią tworzyć strategie, podczas gdy ESFP to osoby towarzyskie i spontaniczne, cieszące się chwilą obecną.

Czy typ osobowości może się zmienić z czasem?

Podstawowe preferencje osobowości są zazwyczaj stałe, ale mogą ewoluować w miarę zdobywania nowych doświadczeń i rozwijania się osobowości.

Czy typ osobowości wpływa na wybór kariery?

Tak, typ osobowości może wpływać na wybór kariery. Na przykład, osoby o typie INFJ często znajdują satysfakcję w zawodach związanych z pomaganiem innym, takich jak psychologia czy praca społeczna.

Jakie są najczęstsze typy osobowości?

Najczęstsze typy osobowości różnią się w zależności od populacji. W wielu badaniach najczęściej występujące typy to ISFJ i ESFJ, które są znane ze swojego empatycznego i opiekuńczego podejścia.

Jakie są zastosowania testu Myers-Briggs w biznesie?

W biznesie test Myers-Briggs jest często używany do budowania zespołów, rozwoju przywództwa, poprawy komunikacji i zwiększania efektywności pracy poprzez lepsze zrozumienie różnic osobowościowych wśród pracowników.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze