1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Realistka czy intuicjonistka? Sprawdź, kim jesteś

Ze statystyk wynika, że podział populacji między realistów a intuicjonistów wynosi mniej więcej 75/25 na korzyść tych pierwszych. (Ilustracja: iStock)
Ze statystyk wynika, że podział populacji między realistów a intuicjonistów wynosi mniej więcej 75/25 na korzyść tych pierwszych. (Ilustracja: iStock)
Czy kierujesz się w życiu intuicją, czy stawiasz na racjonalne przesłanki? Warto wiedzieć, do której grupy się zaliczamy. Joel Mark Witt i Antonia Dodge w swojej książce „Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę” rysują trzy główne różnice pomiędzy realistami i intuicjonistami.

Pierwsza różnica polega na tym, że intuicjoniści uczą się polegać na rozpoznawanych schematach, co pozwala im szybciej rozumieć informacje i dostrzegać ukryte powiązania między pozornie rozbieżnymi sprawami. Dobrze się czują, wysnuwając teorie i spekulując o tym, co mogłoby się stać – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Zasadniczo przewidują konsekwencje na podstawie garstki danych.

Naturalnie realiści mają tę samą zdolność… tyle że jej nie ufają, więc jej nie ćwiczą. Zamiast tego ufają wiarygodnym informacjom i temu, co można zweryfikować. Stąd też są mistrzami informacji historycznych – dotyczących zarówno ich własnej historii, jak i historii innych. Realiści doskonale też sobie radzą z obsługą fizycznych przedmiotów, mają krótszy czas reakcji i zwykle żyją chwilą. Nie rozumieją potrzeby kwestionowania rzeczywistości, skoro mają ją tuż pod nosem. Rzeczywistość jest wiarygodna, a spekulacje – nie.

Po drugie, realiści i intuicjoniści odnoszą się inaczej do czasu. Skoro realiści koncentrują się na rzeczywistych, wiarygodnych i jasnych informacjach, to przeszłe i teraźniejsze konteksty są dla nich wszystkim. Nie będą polegać na tym, co się jeszcze nie zdarzyło, więc przyszłość jest dla nich znacznie mniej ciekawa. Z kolei intuicjoniści bez problemu dostrzegają to, czego jeszcze nie ma. Przeszłość ma dla nich znaczenie wyłącznie jako punkt odniesienia dla przewidywań dotyczących przyszłości.

Po trzecie, dychotomia realistów/intuicjonistów wpływa na wartości i podstawowe zainteresowania. Dla realistów takie wartości, jak rodzina, tradycja, docenianie chwili obecnej, reagowanie na problemy i usuwanie ich, zanim się pojawią, są głęboko zakorzenione w tym, co znane, a więc wiarygodne. Dla intuicjonistów wartości koncentrują się raczej na tym, co abstrakcyjne – na przypisywaniu znaczenia, na narracji, wyobraźni, możliwościach, perspektywach i pytaniach: „A co by było, gdyby…”. W rozmowie skupiają się głównie na tych tematach, a niezobowiązująca gadka szmatka nie jest dla nich atrakcyjna – tłumaczą autorzy.

Co jest lepsze

Joel Mark Witt i Antonia Dodge przekonują, że szukanie „wygranego” nie ma tu sensu, ponieważ w naszym świecie zarówno realiści, jak i intuicjoniści mają do odegrania ważną rolę. Realiści często pełnią funkcje administracyjne – zarządzają infrastrukturą, która pozwala nam funkcjonować jako społeczeństwu, i ją utrzymują. Z kolei intuicjoniści to zwykle pionierzy, wymyślają nowe podejścia do różnych spraw i nowe sposoby ich realizacji, które prowadzą do wypracowania nowych technologii i paradygmatów. Naturalnie światu potrzeba mniej intuicjonistów niż realistów – zbyt wiele innowacji naraz doprowadziłoby do katastrofy. Z drugiej strony jednak brak innowacji oznaczałby stagnację.

Natomiast ze statystyk wynika, że podział populacji między realistów a intuicjonistów wynosi mniej więcej 75/25 na korzyść tych pierwszych.

Jeżeli chcesz ustalić, czy jesteś realistą, czy intuicjonistą, autorzy wskazują, na co warto zwrócić uwagę.

I tak realista:

  1. Preferuje możliwe do zweryfikowania/wiarygodne informacje, chętnie posługuje się wszystkimi pięcioma zmysłami.
  2. Dąży do zadowolenia.
  3. Do życia podchodzi z pozycji obserwatora.
  4. Jest bardziej spostrzegawczy niż intuicjonista w relacjach ze światem zewnętrznym, jednak odbywać się to może kosztem „mniej sprawnej” wyobraźni.
  5. Potrafi żyć chwilą.
  6. Potrafi stworzyć sobie przyjemną teraźniejszość, natomiast zajmowanie przyszłością odkłada na później.
  7. Jest znacznie bardziej zorientowany na bezpieczeństwo i unikanie ryzyka w obszarze myśli niż rzeczywistego działania, zachowania.
  8. Charakteryzuje go bardziej bezpośredni styl komunikacji.

Natomiast intuicjonista:

  1. Preferuje szybkie zdobywanie informacji, chętnie i z łatwością spekuluje.
  2. Często bywa niespokojny.
  3. Potrzebuje inspiracji, do życia podchodzi z pozycji „wyczekującego”
  4. Widzi raczej to, co mogłoby być, a nie to, co rzeczywiście jest.
  5. Sprawnie posługuje się wyobraźnią, ale dzieje się to kosztem braku umiejętności obserwacji.
  6. Bycie „tu i teraz” przychodzi mu z trudem, jest zorientowany na przyszłość.
  7. Jest ambitny, w swoich działaniach chce ciągle przechodzić do „kolejnego etapu”.
  8. W mniejszym niż realista stopniu unika ryzyka, jest bardziej ukierunkowany na rozmaite możliwości.
  9. Łatwiej niż realiście przychodzi mu akceptowanie porażek, szczególnie gdy mają one prowadzić do innowacji.
  10. Częściej posługuje się symbolami i analogią.

Więcej znajdziesz w książce: „Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Potęga osobowości
Autopromocja
Potęga osobowości Antonia Dodge,Joel Mark Witt Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze