1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 7 oznak, że jesteś kobietą INFJ – najbardziej unikalnym typem osobowości. Te cechy ma tylko 2 proc. populacji

7 oznak, że jesteś kobietą INFJ – najbardziej unikalnym typem osobowości. Te cechy ma tylko 2 proc. populacji

Kobiety INFJ mają wysoko rozwiniętą intuicję i refleksyjne usposobienie. (Fot. Getty Images)
Kobiety INFJ mają wysoko rozwiniętą intuicję i refleksyjne usposobienie. (Fot. Getty Images)
Rzecznik, czyli INFJ, wśród kobiet jest trzecim najmniej popularnym typem osobowości. O takich osobach mówi się, że są rzadkie niczym diamenty. Dodatkowo komponent kobiecy sprawia, że dominujące cechy INFJ – m.in. empatia, idealizm, wrażliwość – są u nich jeszcze bardziej wyostrzone. To czyni z rzeczniczek jedne z najbardziej szlachetnych, współodczuwających, a przy tym podatnych na zranienie osób w typologii Myers–Briggs. Jak sprawdzić, czy się do nich zaliczasz?

Bardzo możliwe, że już po przeczytaniu wstępu podejrzewasz u siebie dominację cech INFJ. Być może przez całe życie wyczuwałaś, że możesz je mieć. Bo kobiety o takiej konstrukcji osobowości mają wysoko rozwiniętą intuicję oraz często analizują swoje wewnętrzne stany emocjonalne. Ich charakterystyczną cechą jest poczucie niezrozumienia i wyobcowania – jakby należały do trochę innego gatunku ludzi, bardziej emocjonalnych, o głębszym spojrzeniu na otaczający ich świat. Jeśli od dawna nosiłaś w sobie podobne uczucie, bardzo możliwe, że reprezentujesz ekstremalnie rzadki typ osobowości INFJ. Jeżeli dodatkowo przejawiasz większość z podanych niżej cech – należysz do wąskiego grona introwertycznych rzeczniczek.

1. Jesteś chodzącym paradoksem

Kobiety INFJ łączą w sobie dwie przeciwstawne natury. Z jednej strony potrafią jak nikt inny wczuć się w sytuację drugiej osoby i zaoferować jej bezinteresowną pomoc. Z drugiej zaś często dystansują się od ludzi i po intensywnym dniu pełnym spotkań muszą na nowo ładować baterie w samotności. Ich ambiwalentność przejawia się też w życiu uczuciowym. Gdy kochają, to naprawdę głęboko i bezkompromisowo – jednak na początku mogą mieć trudność w zaufaniu partnerowi i pełnym zaangażowaniu się. Jeśli ukochany zdoła skruszyć otaczający je mur wątpliwości, kobieta INFJ pokocha go całą sobą.

2. Odczuwasz głęboką więź z innymi ludźmi

Kobieta INFJ może nie być skora do small talków i może czuć się nieswojo w tłumie. Ale wrodzona nieśmiałość nie przeszkadza jej w tym, by nawiązywać z innymi ludźmi głębokie, niemal metafizyczne porozumienie. Zdolność do empatyzowania jest u kobiety rzecznika tak mocno rozwinięta, że potrafi ona przejąć się i wzruszyć losem nawet całkowicie obcej osoby. Jeśli trudna sytuacja kogoś nieznajomego potrafi wycisnąć z ciebie łzy – taka cecha wskazuje, że możesz być typem INFJ.

3. Jesteś idealistką

Dla rzeczniczek charakterystyczne jest również to, że zachowują wysokie standardy moralne – zarówno w odniesieniu do siebie, jak i otoczenia. Podział na dobro i zło jest dla nich jasny i klarowny. Nie stosują relatywizmu moralnego, obce jest im lawirowanie i naginanie zasad dla własnych korzyści. Taka postawa sprawia, że kobiety INFJ są gotowe działać w imię dobra wspólnego i budowy lepszego świata, ale z drugiej strony wyjątkowo boleśnie odczuwają zawód, gdy rzeczywistość nie przystaje do ich idealistycznych wyobrażeń.

4. Masz wysoko rozwiniętą intuicję

Jeśli o kimś można powiedzieć, że ma szósty zmysł – bez wątpienia dotyczy to kobiet INFJ. W zachowaniu innych umieją dostrzegać szczegóły, na które nikt z otoczenia nie zwraca uwagi, i odczytywać z nich informacje, których nie jest świadomy nawet sam rozmówca. Wewnętrzny radar podpowiada im, czy dana osoba ma dobre, czy złe zamiary i jaka jest jej prawdziwa natura. Posługują się intuicją w każdym wymiarze swojego życia, od podejmowania kluczowych decyzji na przyszłość po załatwianie codziennych, przyziemnych spraw. Jeśli i ty często polegasz na swoich odczuciach i rozumiesz nawet skomplikowane kwestie bez zagłębiania się w zawiłe tłumaczenia – możesz być kobietą INFJ.

5. Jesteś zbyt wrażliwa, by znosić bezpośrednie starcia

Osoby w typie rzecznika odznaczają się hiperwrażliwością i podatnością na zranienie. Konflikty wyprowadzają je ze stanu wewnętrznej równowagi i wywołują ogromny stres, dlatego kobiety INFJ często unikają bezpośredniej konfrontacji. Wszelkie nieporozumienia wolą rozwiązywać na drodze ugody. Nawet jeśli kłótnia nie dotyczy konkretnie ich samych, czują potrzebę deeskalacji sporu i obie strony zachęcają do uspokojenia emocji. Ugodowość i rozjemczość do kolejne typowe cechy kobiety INFJ.

6. Ostrożnie rozporządzasz swoją energią

Są ludzie, którzy wypromieniowują swoją energię, gdziekolwiek się znajdą i kogokolwiek nie spotkają na swojej drodze. O takich osobach mówimy, że jest ich wszędzie pełno. Rzeczniczki z pewnością do nich nie należą. Inwestują swój czas w relacje, które naprawdę są dla nich ważne i autentyczne. Cenią sobie poważne, głębokie rozmowy zamiast powierzchownych pogaduszek. Nie tracą energii na niezobowiązujące znajomości i nie interesuje ich wspinanie się po szczeblach drabiny społecznej, by coś dla siebie ugrać. Często mają wąską grupę znajomych, którzy są dla nich najbliżsi i czują się przy nich najbardziej komfortowo. Jeśli i ty przejawiasz podobne cechy, z dużym prawdopodobieństwem jesteś kobietą INFJ.

Czytaj też: Melancholik – najbardziej neurotyczny typ osobowości. Rozpoznasz go po tych 9 cechach

7. Motywuje cię jasno określony cel

Pomimo swojej refleksyjnej natury osoby w typie INFJ bardzo trzeźwo i racjonalnie patrzą na rzeczywistość. By efektywnie działać, muszą mieć jasno określony cel i każdego dnia systematycznie do niego dążyć. Potrafią okiełznać chwilowe słabości i żądze po to, by zachować jedność myśli i czynów – konsekwencja w tej kwestii jest dla nich ogromnie ważna. Robienie czegoś tylko w imię pieniędzy, zaszczytów i krótkotrwałej przyjemności jest wbrew naturze osób INFJ. Ponad wszystko cenią one bowiem czystość ideałów i wierność własnym przekonaniom.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze