Nieustannie pragnie uwagi, boi się bliskości, szuka w mężczyznach potwierdzenia własnej wartości. Kobieta, którą dotknął syndrom tatusia, nie ma w relacjach łatwo – często nie potrafi ich tworzyć. Jeśli chciałabyś się dowiedzieć, co to jest daddy issues, ten artykuł został napisany dla ciebie.
Daddy issues – co to znaczy? Pewnie nieraz słyszałaś to określenie. Po polsku można je przetłumaczyć jako „syndrom tatusia” lub „kompleks tatusia”. Daddy issues dotyczy osoby, zazwyczaj kobiety, która z powodu trudnego dzieciństwa nie może ułożyć sobie życia osobistego i relacji z mężczyznami. Powód jest wymieniony w nazwie – to trudny, nierzadko przemocowy, nieobecny fizycznie lub emocjonalnie ojciec. W świecie randkowania termin daddy issues ma pejoratywny wydźwięk. Jednak jego podłoże jest głębokie i oznacza wielkie cierpienie dotkniętej daddy issues osoby.
Pierwsze lata życia warunkują nasze przyszłe zachowania, a zwłaszcza sposoby, w jakie budujemy związki. Przyjrzyjmy się więc, co spotkało kobietę dotkniętą syndromem daddy issues. Jej ojciec był nieobecny – miał pracę, która wymagała częstych wyjazdów albo zwyczajnie angażowała go na wiele godzin. Nie poświęcał córce uwagi, bo nie miał do tego kompetencji emocjonalnych, całe wychowanie spychając na matkę. Nie rozumiał uczuć, wychowany w krzywdzącym przekonaniu, że mężczyźni ich nie okazują i muszą być silni. Nie dał córce bezwarunkowej miłości. Nie okazywał czułości ani bliskości. Nie interesował się nią. Odrzucił ją, gdy zaczęła dojrzewać, z dziewczynki zmieniając się w kobietę. Zamiast kochać – wymagał. Czasami stosował przemoc. Być może był uzależniony od alkoholu. Niestety, w takim opisie relacji z ojcem odnajdzie się wiele dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatek. Ich rodzice nie wiedzieli, czym są relacje partnerskie oraz jak zdrowo rozdzielić zadania matki i ojca, a konsekwencje tego odczuwamy do dziś.
W tym miejscu warto się zastanowić, z czym wchodzi w dorosłe życie osoba z daddy issues. Mężczyźni często jawią jej się jako osoby z innej planety, mało czujące, obojętne, groźne. Czuje wielki lęk przed bliskością, a jednocześnie jej ogromną potrzebę. Do jakich wyborów ją to zaprowadzi? O tym za chwilę.
Kobieta z daddy issues w związku postępuje dwojako. Jeśli działa na nią przymus powtarzania, będzie wybierała sobie na partnerów mężczyzn na podobieństwo ojca niedostępnych, nierzadko narcyzów albo osoby przemocowe. Im gorzej będą ją traktowali, tym silniej będzie ją do nich ciągnęło. Nie będzie też potrafiła przerwać takiego związku, bo strach przed samotnością, wyzwalany przez daddy issues, ją obezwładni.
Kobieta z daddy issues może też jednak szukać w partnerze tego, czego nie dostała w dzieciństwie, i wybrać go sobie jako „rekompensatę” za zachowanie ojca. Owszem, może być od niej dużo starszy, jednak kobieta z daddy issues nie zawsze wybiera na partnera dojrzałego mężczyznę. Często wiąże się po prostu z człowiekiem niezwykle opiekuńczym, patologicznym dawcą, który będzie robił dla niej wszystko – kosztem siebie. Kobieta z daddy issues będzie oczekiwała, że partner się nią zaopiekuje i będzie z niej dumny – niczym tatuś. Będzie miała problemy ze stworzeniem partnerskiego związku, bo nie tego w relacji szuka. Chce znów poczuć się małą dziewczynką, tym razem nieodtrąconą, a z całych sił kochaną.
Czasami doświadczenia dzieciństwa są na tyle bolesne, że osoba z daddy issues w ogóle rezygnuje ze związku. Jeśli spotka na swojej drodze kogoś wartościowego, może tę relację testować, a nawet sabotować – tak bardzo boi się bliskości i tego, że sytuacja z dzieciństwa mogłaby się powtórzyć.
Kobieta obarczona syndromem tatusia może wykazywać szereg cech. Objawy daddy issues są złożone i występują w różnym natężeniu. Najbardziej oczywisty to wiązanie się z dużo starszymi mężczyznami, którzy mają kobiecie zastąpić ojca. To jednak, jak pisaliśmy wcześniej, nie zawsze jest regułą. Osoba z daddy issues jest też niezwykle zachłanna emocjonalnie. Często zachowuje się jak mała dziewczynka i ma potrzebę zwracania na siebie uwagi. Wciąż wymaga atencji od partnera, skupienia się na jej problemach, komplementów. Jeśli ich nie dostaje, może je zacząć wymuszać. Grozi jej wówczas emocjonalne rozchwianie. Syndrom daddy issues sprawia, że musi być cały czas upewniana o uczuciach drugiej osoby. Dodatkowo odczuwa silny lęk przed odrzuceniem. Nie potrafi być samotna, często przeskakuje ze związku w związek, choćby nie wiem, jak toksyczne były. Jeśli doświadczyła przemocy, nie zna swoich granic i nie umie ich stawiać, ale też przekracza granice innych. Przez daddy issues ma problemy z zaufaniem i otwarciem się na drugą osobę. Może być agresywna ze strachu przed bliskością. Jeśli jest dopiero na etapie poszukiwania związku, może angażować się w ryzykowne zachowania seksualne. To dlatego, że w głębi duszy osoba z daddy issues jest przekonana, że w ten pokrętny sposób zapewni sobie miłość drugiej osoby.
Syndrom tatusia, daddy issues, to zachowanie, które u każdego objawia się inaczej, jednak jego clou jest takie samo: to nieustanne poszukiwanie akceptacji i potwierdzenia swojej wartości w oczach mężczyzn. Dlatego dotknięta nim osoba to niekoniecznie zdesperowana randkowiczka, jak lubią to opisywać ci, którzy nie wiedzą, co to daddy issues. To może być nawet kobieta na najwyższych szczeblach korporacji, która przez całe swoje życie podświadomie dąży do tego, by zostać dostrzeżona przez mężczyzn. U podstaw jej potrzeb jest wielka niezagojona rana z dzieciństwa. W konsekwencji może ona prowadzić do nerwicy lękowej, niskiego poczucia wartości, problemów z agresją, a nawet depresji.
Także mężczyźni borykają się z daddy issues i konsekwencjami nieobecnego ojca w dzieciństwie, jednak to doświadczenie wpływa na nich inaczej. Dla chłopca figura taty jest wzorcem męskości w życiu. Jeśli go zabraknie, mężczyzna może mieć problemy z będącym typowo w męskiej energii działaniem i wzięciem odpowiedzialności za własne życie. Będzie miał kłopoty z samooceną, sprawczością, relacjami z innymi mężczyznami. Może czuć wobec nich strach albo traktować jak rywali. Jeśli w miejsce nieobecnego ojca pojawiła się dodatkowo silna, nadopiekuńcza matka, taki mężczyzna z daddy issues w dorosłości może hodować w sobie złość na kobiety.
Rozpoznajesz się w opisie osoby z daddy issues i chciałabyś coś z tym zrobić? Jak zwykle kluczem jest samoświadomość. Najłatwiej zyskać ją podczas procesu psychoterapii, choć to nie jedyna droga walki z daddy issues. Terapeuta będzie miał jednak odpowiedni dystans do twojej historii i tak nią pokieruje, byś mogła zezłościć się na swojego ojca, opłakać swoje dzieciństwo, a następnie wybaczyć i pójść dalej. W przyszłości samoświadomość pozwoli ci rozpoznać mężczyznę, z którym mogłabyś wejść w patologiczny, „ojcowski” związek i zwyczajnie go nie wybierać. Zamiast tego będziesz mogła stworzyć zdrową partnerską relację z osobą spoza twojego schematu. To absolutnie wykonalne. Powodzenia!