1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Twoja pomoc, jeśli płynie z serca, zawsze jest znacząca. (Fot. iStock)
Twoja pomoc, jeśli płynie z serca, zawsze jest znacząca. (Fot. iStock)
Jeśli bliska ci osoba zmaga się z depresją, możesz się czuć zdezorientowany, sfrustrowany, bezradny. Oto 9 podpowiedzi, jak postępować z osobą z depresją i jak pomóc choremu na depresję.

Depresja jest niebezpieczna dla relacji, ponieważ powoduje izolację uczuciową chorego. Może ci się wydawać, że twoje gesty, dobre chęci i próby wsparcia odbijają się bezowocnie od ściany obojętności i cierpienia bliskiej ci osoby. W rzeczywistości jest inaczej – twoja pomoc, jeśli płynie z serca, zawsze jest znacząca. Amerykańska psycholożka, Deborah Serani, specjalistka w leczeniu depresji i autorka książki „Życie z depresją”, która sama zmagała się z tą chorobą, podsuwa nam 9 pomysłów na to, jak pomóc osobie z depresją.

1. Zamiast myśleć, jak wyciągnąć kogoś z depresji, po prostu bądź

Według Serani, najlepsze co możesz zrobić dla kogoś chorującego na depresję, to po prostu z nim być. Psycholożka cytuje swoich pacjentów: „Gdy miałem problemy z depresją, najbardziej pomagały mi momenty, kiedy ktoś, kogo kocham, siedział ze mną, gdy płakałam albo bez słów brał mnie za rękę”, „Pomagało mi, gdy mąż mówił – jesteś dla mnie ważna, powiedz, co mogę zrobić, aby ci pomóc, znajdę sposób, abyś poczuła się lepiej”.

2. Mały gest wiele znaczy

Jeśli nie czujesz się najlepiej w wyrażaniu uczuć i nie wiesz, jak pomóc choremu na depresję i jak z nim postępować, zwłaszcza w trudnych emocjonalnie sytuacjach, możesz przekazać miłość i wsparcie poprzez gesty – ugotowanie ulubionego dania, uśmiech. Pisząc smsa, albo śląc pocztówkę, też możesz pomóc osobie z depresją – na odległość. Takie gesty, zdaniem Sereni, są jak promyczki światła, które pomagają wychodzić z ciemności depresji.

3. Jak jeszcze pomóc choremu na depresję? Nie oceniaj ani nie krytykuj!

To, co mówisz, może mieć ogromny wpływ na kogoś, kto choruje na depresję. Mówienie truizmów typu: „Weź się w garść”, „Wymyślasz sobie to wszystko”, „Rusz się wreszcie” czy „Przestań się nad sobą użalać” sprawia, że ukochana osoba jeszcze głębiej popadnie w izolację.

4. Nie prowokuj

Niektóre osoby, które nie wiedzą, jak pomóc choremu na depresję, próbują wymusić zmiany zachowania przez gruboskórność, karzącą ciszę, niecierpliwość czy stawianie ultimatum typu: „Jak się nie pozbierasz, odejdę”. Takie postępowanie wobec chorego na depresję jest bezużyteczne, bolesne i szkodliwe. Podobnie jak ignorowanie problemu.

5. Nie minimalizuj bólu emocjonalnego

Kiedy mówimy: „Nie jest tak źle” czy „Jutro ci przejdzie ten smutek”, przeszkadzamy osobie chorej przeżyć trudne uczucia. Depresja nie jest słabością ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia.

6. Chcąc pomóc osobie z depresją, unikaj doradzania

Może ci się wydawać naturalne, że dzielisz się swoimi radami z ukochaną osobą, która potrzebuje pomocy, bo jest chora na depresję. Jednak może to spowodować dalsze „zapadanie” się w siebie. Lepsze jest pytanie: „Co mogę zrobić, aby pomóc ci, żebyś poczuła się lepiej?”.

7. Nie porównuj

Nie mów, że wiesz, jak się czuje osoba chora na depresję, nawet jeśli też masz za sobą taką chorobę. Nie opowiadaj też o innych znanych ci przypadkach. Każdy z nas jest tak indywidualny, że w jedyny sposób przeżywa swoje uczucia i dlatego postępowanie wobec osób z depresją może się od siebie różnić.

8. Dowiedz się jak najwięcej o depresji

Jak chcesz pomóc osobie z depresją, porozmawiaj z psychologiem, czytaj książki i fora internetowe. Pomoc osobie w depresji będzie skuteczna, jeśli poznasz objawy, przebieg i następstwa choroby. Wówczas twoje wsparcie ma szansę być naprawdę skuteczne.

9. Bądź cierpliwy

Serani uważa, że cierpliwość jest kluczowym elementem pomagania ukochanej osobie w depresji. Kiedy naprawdę jesteś z kimś bliskim, nie ma znaczenia, jak długo będzie trwało twoje zaangażowanie. Cierpliwość tego, kto pomaga, daje choremu nadzieję. A ona ma moc uzdrawiania.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze