1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak są postrzegani ludzie atrakcyjni fizycznie?

Jak są postrzegani ludzie atrakcyjni fizycznie?

123rf.com
Naukowcy z University of British Columbia przeprowadzili badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Psychological Science. Celem badania było ustalenie jakie jest pierwsze wrażenie, które ludzie atrakcyjni wywierają na innych.

Od dawna wiadomo było, że ładniejsi są uważani za bardziej inteligentnych, przyjaznych i kompetentnych niż brzydsi. Teraz badacze chcieli odkryć jak atrakcyjność wpływa na rozeznanie w ich cechach osobowości.

Okazało się, że ludzie uważani za ładnych są oceniani lepiej niż wygląda to naprawdę. Jeśli na przykład piękna kobieta podczas pierwszego spotkania zdradza swoim zachowaniem, że jest dobrze zorganizowana lub hojna, ludzie „widzą” ,że jest ona jeszcze bardziej uporządkowana i wspaniałomyślna niż w jest w istocie. Według badaczy wynika to z tego, że ludzie atrakcyjni wyzwalają w innych pragnienie romantycznej znajomości, przyjaźni czy znajomości zawodowej. Wówczas pojawia się tendencja, żeby widzieć ich w lepszym świetle. - Piękno jest w oku patrzącego - podsumował badania dr Jeremy Biesanz. - To wyjaśnia dlaczego chętniej czytamy książki w pięknych okładkach.

Źródło: University of British Columbia

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze