1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Za dużo na głowie? 5 sposobów by skupić się na życiu

123rf.com
Masz wrażenie, że życie i obowiązki cię przytłaczają? Zobacz czy z naszymi wskazówkami łatwiej uporządkujesz swoje życie.

  • Po pierwsze priorytety. Co jest najważniejsze dla ciebie w danej chwili, w danym dniu, w tym tygodniu, w nadchodzący weekend? Ułóż zadania i czynności według ważności i deadline'u. Bardzo łatwo odsiejesz te mniej istotne. Jeśli to trudne, to zastanów się od drugiej strony: która z tych rzeczy  które masz wykonać jest najmniej ważna? Czy nie jest to przypadkiem ta, którą właśnie wykonujesz?
  • Nałóż sobie ramy czasowe na wykonanie zadań, od rzeczy do zrobienia w pracy, po obowiązki domowe. Postaraj się je zrobić jak najszybciej. Tylko sfera: ty - twój partner - dzieci, to sfera, której słusznie poświęcasz nieograniczoną ilość czasu. Resztę należy wykonać jak najszybciej i najlepiej, by nie trzeba było poprawiać.
  • Nie pozwalaj sobie na rozpraszanie. Odłóż pogawędki z przyjaciółmi lub przeglądanie prasy plotkarskiej na po pracy. W pracy wykonaj pracę i wyjdź z niej o planowanej godzinie. Jeśli sprzątasz mieszkanie nie rób tego 3 godziny ale połowę tego czasu. Poproś partnera, żeby ci pomógł. Kieruj się zasadą: konieczne rzeczy trzeba zrobić jak najszybciej. A potem dać sobie jak najwięcej na te ważne.
  • Jeśli prosisz córkę, by posprzątała swój pokój, niech to zrobi. Nie wchodź potem do niego i nie poprawiaj go. To jej pokój, jej sprzątanie. A ty masz prawo do chwili  z książką lub przyjaciółką. Niech każdy wykona to co do niego należy - nie bój się delegować prac, ceń swój czas.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze