1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Przeżyj święta bez stresu - 6 wskazówek

Przeżyj święta bez stresu - 6 wskazówek

123rf
Mikołajki rozpoczynają świąteczny czas. I równie często świąteczny stres. Jak mu nie ulec?Oto kilka wskazówek.

1. Nie oczekuj zbyt wiele

Stres często przeżywamy z powodu różnicy między oczekiwaniami a rzeczywistością. Jeśli masz złe doświadczenia rodzinno- świąteczne, lepiej nie spodziewaj się cudów. Na rodzinę nie możesz wpłynąć, masz za to władzę nad swoim nastawieniem.

2. Zaplanuj, że będziesz dla siebie dobra

Święta to zwykle kilka dni wolnego. Pomyśl o czystych przyjemnościach tylko dla siebie – kup sobie na ten czas dobrą książkę, kosmetyki do domowego spa, płyty z filmami. I obiecaj sobie, że zajmiesz się sobą.

3. Powiedz „nie”

Nie zdarzy się koniec świata z tego powodu, jeśli odmówisz jakiemuś zaproszeniu na święta, albo ty kogoś nie zaprosisz, albo nie będziesz chciała zadośćuczynić czyjejś prośbie. Odwagi!

4. Skoncentruj się na teraźniejszości

Niech planowanie świąt nie zagarnie cię całkowicie. A kiedy już zaczniesz kupować prezenty, pakować je, piec ciasta bądź cała w tej jednej czynności, którą wykonujesz. Przekonasz się wtedy jaka ona jest fajna.

5. Wybierz mniejszą skalę

Może stresuje cię urządzenie wielkiej imprezy, zajmowanie się wieloma sprawami naraz, kupowanie dużej ilości prezentów? Zmniejsz skalę – zaproś mniej osób, poproś o pomoc, zaproponuj losowanie prezentów (zamiast opcji każdy kupuje każdemu), zastanów się czy z czegoś możesz zrezygnować.

6. Bądź elastyczna

Święta z ułożonym skrupulatnie harmonogramem mogą stracić urok. Nie chodzi też o to, żebyś wszystko robiła w ostatniej chwili, raczej o to, żebyś w spokoju celebrowała ten czas, otwierając się na nowe doświadczenia. Jest jeszcze sporo czasu do wigilii. Jakie są święta twoich marzeń? Może właśnie w tym roku je przeżyjesz?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze