1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Astrologia zaprasza do samopoznania (część 2)

123rf
Czego możemy dowiedzieć się od astrologa? Jakiej wiedzy dostarcza nam horoskop urodzeniowy? Odpowiada astrolog Piotr Piotrowski.

Pierwsza część wywiadu - TUTAJ

W czym konkretnie może pomóc nam astrologia?

W wielu rzeczach. Astrolog nie powie na przykład, czy ktoś nauczy się języka obcego. Powie raczej, w jaki sposób powinien zabrać się do nauki, aby ten język opanować. Horoskop mówi zatem o możliwościach, naszych potencjałach, talentach, predyspozycjach, jak również o zagrożeniach i o tym, czego należy się wystrzegać. Astrologia wbrew pozorom nie odbiera wolnej woli. Wręcz przeciwnie, uczy, jak z tej wolnej woli korzystać. Owszem, owa wolność obostrzona jest pewnym zakresem, ściślej mówiąc, determinizmem, no bo w istocie warunkowani jesteśmy najrozmaitszymi czynnikami - biologicznymi, genetycznymi, społecznymi, jak również gwiezdnymi. W świetle astrologii, każdy człowiek ma własną ścieżkę, inną, niepowtarzalną, unikatową. Każdy horoskop jest wszak inny. Pomijając nieliczne wyjątki, nie ma dwóch identycznych horoskopów, tak jak nie ma dwóch takich samych ludzi. Każdy ma zatem swój własny los, swoje własne wyposażenie, z którym przyszedł na świat, a astrolog jest je w stanie wyłuskać, opisać, sprecyzować. Nawet jeżeli w horoskopie są trudne konfiguracje, mówiące na przykład o perypetiach miłosnych, to jednocześnie są w nich zakodowane informacje o tym, w jaki sposób postępować, by te przeszkody przezwyciężyć tak, by stanowiły lekcję, z której możemy się czegoś nauczyć, a nie jedynie oznaczały serię bolesnych doświadczeń, z których poza cierpieniem i nieszczęściem niewiele wynika. Innym słowy, horoskop może pomóc nam lepiej, efektywniej i bardziej świadomie żyć.

Pomijając korzyści płynące z samopoznania, astrologia jest też bardzo praktyczna.

Dzięki niej możemy ustalić właściwe daty na rozpoczęcie określonych działań, kiedy przeć do przodu, a kiedy się wycofać, w którym momencie podpisywać umowy, a w którym lepiej tego nie robić. Kiedy jest odpowiedni czas na ślub, a kiedy na wojnę. Schodząc na poziom jeszcze bardziej przyziemny, tak zwany horoskop horarny, może służyć do udzielenia odpowiedzi właściwie na dowolne pytania. Począwszy od zagubionych przedmiotów czy zwierząt, a czasami także ludzi, a skończywszy na sprawach biznesowych, prawnych, sądowych, zdrowotnych.

Czy dla Pana astrologia ma coś wspólnego z psychologią?

Ma i nie ma. Astrologia sama w sobie jest psychologią, chociaż z ubogim aparatem pojęciowym i terminologicznym, jeśli chcielibyśmy ją porównać do psychologii akademickiej. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie dlatego zachwycił się nią Carl Gustav Jung, wybitny psychiatra i myśliciel, dostrzegając w astrologii wartości psychologiczne, a przynajmniej jakąś formę protopsychologii, z jej niepowtarzalną i wciąż brzemienną w znaczenia typologią charakteru i temperamentu. Tym niemniej współczesna psychologia, zwłaszcza psychologia głębi, pomaga astrologowi odczytywać poszczególne symbole, odnosząc je do wyobrażeń nieświadomości zbiorowej. A więc pogłębić ich znaczenia, nadać im głębszy sens oraz uchwycić kontekst, który dawniej postrzegany był raczej w kategoriach intuicyjnych niż racjonalnych. Co więcej, astrolog zawsze był swoistym doradcą, toteż wiedza psychologiczna z pewnością mu się przydaje.Jakkolwiek zbytnie psychologizowanie nie powinno być głównym zajęciem astrologa, który z definicji ma do zaoferowania coś zupełnie innego niż psycholog czy psychoterapeuta.

 

PIOTR PIOTROWSKI – dr n. hum., filozof, astrolog. Rozprawę doktorską pt. Jung, Eliade i symbolizm kosmiczny obronił w 2005 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorem kilku książek, m.in. Jung i astrologia (2002), Lilith Czarny Księżyc (2007), Przesłanie Chirona (wyd. I 1997, wyd. II popr. 2008), Małe planety – nowe odkrycie astrologii (2010) oraz Reguły astrologii tradycyjnej (2011). Specjalizuje się w jungowsko-analitycznym sposobie interpretowania horoskopów indywidualnych, a także w tradycyjnych technikach astrologii urodzeniowej, horarnej, elekcyjnej i mundalnej. Jego obszar badawczy stanowi filozofia religii oraz historia doktryn i idei astrologicznych. Prowadzi profesjonalne sesje i konsultacje astrologiczne, udziela korepetycji z astrologii, uczy w Szkole Astrologii dr. Piotra Piotrowskiego organizowanej przez Polskie Towarzystwo Astrologiczne. Pisze blog „Astrologia Wydarzeniowa”: .

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze