1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Blokada psychiczna - jak sobie radzić?

123rf.com
123rf.com
Mike Bundrant, coach stosujący metody NLP, podaje 7 metod, które mogą się przydać, kiedy czujesz, że utknęłaś w jakimś nieciekawym punkcie, kiedy nie możesz ruszyć do przodu z powodu psychicznej blokady.

Czasem zdarza się, że znajdujemy się w sytuacji, która wydaje się bez wyjścia. Takie utknięcie w martwym punkcie jest częścią doświadczania życia. Przeżywamy wówczas bezsilność, dezorientację, zniechęcenie może nawet rozpacz. Tak się czujemy, gdy nie możemy podjąć decyzji i idącego za nią działania. Mike Bundrant podaje 7 sposób, które jemu i jego klientom pomogły, gdy radzili sobie z blokadą psychiczną.

1. Zadaj sobie pytanie: Jak się tu znalazłam?

Prześledź tok swoich myśli oraz wydarzeń, które miały miejsce ostatnio. Jeśli czujesz się depresyjnie, brak ci motywacji, przypomnij sobie, kiedy ostatni raz czułaś się dobrze, kiedy miałaś dobry nastrój i kiedy działanie przychodziło ci bez większego wysiłku. Co takiego się wydarzyło, że twój nastrój tak się zaczął obniżać. Jeszcze raz wróć do wspomnienia dobrego samopoczucia. Wzbudź w sobie tamten nastrój, by uświadomić sobie, że stan, w którym teraz jesteś jest tymczasowy. To duża ulga.

2. Spotkaj się z kimś, kto może ci pomóc

Skontaktuj się z osobą, której ufasz. Opowiedz jej o tym, jak się czujesz. Postaraj się nie narzekać, tylko mówić o swoich uczuciach, będąc w kontakcie z nimi. Następnie posłuchaj, co przyjaciel lub przyjaciółka ma ci do powiedzenia. Oprócz rozmowy, poczuj obecność drugiej osoby, przyjmij jej troskę i życzliwość. To pomaga.

3. Zaakceptuj blokadę

Czasami utknięcie w jakiejś trudnej sytuacji jest nie do uniknięcia. Czasem trzeba przeczekać, dać sobie czas na odpoczynek psychiczny i uspokojenie. Odpuść sobie wygórowane oczekiwania i zrób sobie przerwę od wyzwań życiowych. Nie chodzi tu o nadmierne pobłażanie sobie, ale delikatność w postępowaniu ze sobą w tych trudnych chwilach.

4. Przypomnij sobie własną zaradność

Kiedy tkwisz w martwym punkcie, ożywcze i pomocne są wspomnienia z czasu, kiedy wykazałaś się zaradnością. Było źle, a ty własną mocą wydostałaś się z kłopotu. Przypomnij sobie swoje mocne strony i to, jak się wtedy czułaś. Kiedy tego doświadczysz w sobie, zacznij działać.

 

5. Wyobraź sobie przyszłość, gdy ...

Świetlana przyszłość, a przynajmniej satysfakcjonujący cię zwrot wydarzeń – potrafisz sobie to wyobrazić? Myśl pozytywnie o tym, co może nastąpić. Niech twój umysł uwolni się od czarnych scenariuszy, oddaj się marzeniom. To bardzo odpręża.

6. Wyłącz swój umysł

Nasz umysł działa jak na autopilocie, generując negatywne myśli. Zrób następujące ćwiczenie – przez kilka minut obserwuj swoje myśli i każdą z nich zapisuj. Następnie wsłuchaj się w szum wentylatora, pralki, lodówki. Wyobraź sobie, że twoje myśli to taki właśnie szum. Nic nie znaczący. A teraz napisz myśli, które chciałbyś świadomie wzbudzić w swoim umyśle.

7. Płacz i krzycz

Jeśli inne sposoby zawiodą, wyraź swoje emocje, stawiając na ekspresję. Najlepiej zrób to w samotności, nie naruszając niczyich granic. Płacz, krzycz, kop, rzucaj, podskakuj. Uwolnij uwięzioną lękiem energię, która zaprowadzi cię do działania. Takiego, by przekroczyć psychiczną barierę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze