1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dolegliwości psychiczne: 5 objawów cierpienia umysłu

123rf.com
Dolegliwości psychiczne biorą się z faktu, że nasz umysł nie funkcjonuje prawidłowo. On cierpi a my z nim. Mike Bundrant, coach i mistrz NLP, podaje pięć objawów, które są sygnałami, że potrzebujemy fachowej psychologicznej pomocy.

1. Umysłowe i emocjonalne cierpienie

Może objawiać się bardzo różnie. Najczęściej: czujemy mentalne zamieszanie, kiedy sami nie wiemy kim jesteśmy i o co w życiu nam chodzi, samobiczujemy się krytycznymi myślami, wciąż i wciąż ulegamy złym nawykom i różnego rodzaju uzależnieniom, żyjemy we władzy lęku, nie porzucając zgubnej strefy pozornego komfortu, gdy cierpimy na depresję, czujemy wstręt do siebie i innych. Kiedy tak się dzieje, umysł i zsynchronizowane z nim emocje działają jak na autopilocie, a my nie mamy dostępu do sterów. Umysł wówczas może się zachowywać jak maszyna do tortur psychicznych. Potrzebujemy pomocy.

2. Psychiczna i fizyczna niemoc

W takim stanie nie widzimy siebie ani własnego umysłu jako źródła cierpienia. Pozostajemy w miejscu bezbronnej ofiary, która nie ma wpływu na własne życie. Za nasze nieszczęścia winimy męża, rodziców, szefa, sąsiadkę. Bądź mamy pretensje do tak zwanego życia, losu lub boga. Odczuwamy głęboką niemoc, kiedy wydaje nam się, że nie ma wyjścia z sytuacji, przez którą czujemy ból. Tylko ktoś, kto jest z boku, może pomóc nam zobaczyć, jaki jest w tym rzeczywisty nasz udział i co możemy zrobić, żeby go zmienić.

3. Tłumienie cierpienia

Zdarza się to często – całą naszą energię wkładamy w racjonalizację – przekonujemy się, że przecież jest dobrze – partner nie bije, pensję dostajemy co miesiąc, dzieci są zdrowe i dobrze się uczą. Jednak na dnie duszy czai się smutek, lęk, żal – słowem, cierpimy, niemal w tajemnicy przed sobą. Życie nie smakuje i nie przynosi radości. Znalezienie przyczyny tego stanu, może go wreszcie zmienić. Kiedy mamy tendencje, żeby sami siebie oszukiwać, potrzebujemy drugiej osoby, która pomoże w demaskacji.

4. Stosowanie autosabotażu

Kiedy bardzo zapętlimy się we własnym cierpieniu, podejmujemy decyzje, które nam nie służą. Nie potrafimy spostrzec, że okazje ratunku same się nadarzają. Mijamy je, bo idziemy utartą koleiną, na której spotykają nas następne wydarzenia potęgujące ból. Osoba obiektywna, która posiada stosowną wiedzę, będzie potrafiła je wskazać i przepracować z nami powody, dla których się unieszczęśliwiamy.

5. Dotknięcie dna Jest to całkiem dobre miejsce, z którego można się odbić i zacząć wszystko od nowa. Kiedy czujemy, że już gorzej być nie może, pomocna dłoń, które zaufamy, może okazać się szansą, żeby do odmienić życie na lepsze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze