1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 rad na nieśmiałość

5 rad na nieśmiałość

123rf.com
Zdaniem psychoanalityka Erica Fromma, naszym zadaniem jest wytworzenie w sobie wewnętrznej pewności, żebyśmy mogli radzić sobie z niepewnością życia. Nieśmiałość nam w tym przeszkadza. Jak sobie z nią radzić?

1. Doceń swoją nieśmiałość

Nieśmiałość wiąże się wrażliwości i pokorą wobec życia, to piękne jakości, można nawet powiedzieć, że duchowe cnoty. Znajdują się one w opozycji do nieuzasadnionej dumy i egocentryzmu. To, że jesteś nieśmiała, nie oznacza, że jesteś gorsza. Postaraj się uczynić ze swojej nieśmiałości atut.

2. Uświadom sobie samoocenę

Samoocena jest niczym twardy dysk komputera, na którym jest zapisane wszystko, co usłyszałaś na swój temat. Twoim zadaniem jest posegregowanie tych treści w dwa foldery. W jednym umieść negatywne opinie, które wzięłaś jako swoje, w drugim pozytywne. Pierwszy usuń do kosza a potem nawet z kosza. A drugim zajmij się starannie. Jeśli ludzie dziękują ci, że ich wysłuchałaś, oznacza, że umiesz słuchać empatycznie. Jeśli chwalą, że ładnie się ubierasz, masz dobry gust. Zrób listę swoich ulubionych cech. Jeśli będziesz miała z tym problemy, porozmawiaj na ten temat z przyjaciółmi.

3. Unikaj ludzi, przy których czujesz się niepewnie

To może wymagać trochę wysiłku, żeby tak poukładać sobie życie, aby zmienić towarzystwo. Może będzie trzeba zmienić porę wychodzenia na lunch z pracy, rozstać się z kimś, ustawić psychiczne granice. Dlaczego jednak masz torturować siebie? Zwłaszcza w czasie wewnętrznej pracy nad swoją nieśmiałością, zrezygnuj z ludzi, którzy cię w tym nie wspierają.

4. Otaczaj się wspierającymi ludźmi

Zastanów się nad listą osób, przy których czujesz się dobrze, pewnie, swobodnie. Takich, których obdarzasz zaufaniem i sympatią. Takich, do których zwracasz się, kiedy jest ci źle albo chcesz się podzielić z nimi swoją radością. I jednocześnie takich, którzy w sposób nieraniący mówią ci prawdę.

5. Twoja nieśmiałość jest niewidzialna

Z twojej perspektywy nieśmiałość „krzyczy” i jest oczywista oraz widoczna dla otoczenia. Jeśli tak uważasz, faktycznie tak to może wyglądać. Jeśli jednak przekonasz siebie, że nieśmiałość jest twoją tajemnicą, nikt jej nie zauważy. Tak naprawdę nieśmiałość jest w twoim umyśle. Jeśli będziesz umiała go kontrolować, nieśmiałość stanie się niewidzialna. Tylko ty odpowiadasz za swoje wnętrze i to, jak odbierają je inni.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze