Przedszkolne zęby – jak o nie dbać?

Zęby przedszkolaka
123rf.com

Zęby są na całe życie. Jak szczotkować, kiedy odwiedzić dentystę, a kiedy ortodontę?
Dziecko w wieku przedszkolnym powinno już samo szczotkować zęby. Czy może używać dokładnie takich samych past, co człowiek dorosły? Kiedy najbezpieczniej zacząć stosować normalną pastę do zębów u dziecka?

Dzieci od drugiego roku życia mogą stosować pasty ze stężeniem fluoru 1000 ppm, a od 6. roku życia możemy już stosować normalną pastę do zębów ( 1450 ppm).

Jak dbać w tym czasie o uzębienie, złożone częściowo z zębów mlecznych, a częściowo z wyrastających stałych? Czy próchnica, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku zębów mlecznych przejdzie na zęby stałe?

Próchnica jest chorobą, którą wywołują bakterie, a więc zakaźną. Jeśli w jamie ustnej występują zęby chore, w których są ubytki próchnicowe, to liczba bakterii jest wysoka. Bakterie w taki sam sposób przytwierdzają się zarówno do powierzchni zębów mlecznych, jak i stałych. Jeśli w jamie ustnej powstaną sprzyjające warunki, tj. zła higiena, częste podjadania, to wówczas powstaje wysokie ryzyko wystąpienia choroby próchnicowej. Należy również pamiętać o tym, że zęby stałe wyrzynające się w jamie ustnej nie są jeszcze w pełni zmineralizowane, a więc bardziej narażone na powstanie ubytków próchnicowych.

Słyszałam, że próchnicą bardzo często zaraża dziecko matka?

To stwierdzenie jest bardzo dużym uproszczeniem. Owszem, dziecko nabywa florę bakteryjną głównie od matki, ale również od bliskich. W stomatologii nazywamy to transmisją. Poprzez bliski kontakt, pocałunek w usta, oblizanie łyżeczki czy smoka, który spadł na ziemię. To jest naturalny sposób zarażania dzieci naszą florą bakteryjną, również tą która jest odpowiedzialna za powstawanie próchnicy. Uważa się, że do kolonizacji jamy ustnej bakteriami, które powodują powstawanie próchnicy, dochodzi dopiero, gdy w jamie ustnej dziecka obecne są już zęby. To na ich powierzchni bakterie mają dopiero sprzyjające warunki do namnażania i tworzenia kolonii.

Czy zęby mleczne należy u dziecka leczyć, plombować?

Oczywiście, zęby dotknięte chorobą próchnicową należy leczyć.