1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Kiedy mężczyźni wybierają atrakcyjne kobiety?

123rf.com
Mężczyźni, którzy myślą o przyjaźni albo dłuższym związku z kobietą, oceniają jej atrakcyjność. W przypadku przelotnych znajomości oczekiwania panów maleją.

Mężczyźni chcą mieć atrakcyjne koleżanki, ponieważ zawieranie przyjaźni może stanowić element strategii zdobycia partnerki. – Wyniki badań pokazują,  że prawdopodobieństwo zaistnienia relacji seksualnej stanowi powód, dla którego przyjaźnią się z kobietami. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które dodatkowo pokazały, że liczba przyjaźni nawiązywanych z płcią przeciwną wzrasta wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej – mówi Marcin Mielewczyk, autor badania* z SWPS Sopot.

Klasyczne badania z zakresu psychologii ewolucyjnej wskazują, że atrakcyjność kobiety definiuje gładka skóra, błyszczące włosy, symetryczna twarz i odpowiednia proporcja obwodu talii do obwodu bioder. Na preferencje i wybór partnerki wpływa również samoocena mężczyzny. W praktyce oznacza, że panowie przekonani o swojej atrakcyjności twierdzą, że cieszą się większym zainteresowaniem u kobiet w porównaniu do tych, którzy mają niższą samoocenę. Ta prawidłowość dotyczy zarówno przyjaźni, jak i relacji seksualnych.

Jednak w określonych sytuacjach społecznych wysokie oczekiwania mężczyzn względem atrakcyjności mogą zmaleć. Przykładem jest  efekt „godziny zamknięcia”.  Zjawisko polega na tym, że wraz ze zbliżaniem się godziny zamknięcia w barach coraz wyżej oceniamy atrakcyjność osoby płci przeciwnej. Wynik ten jest znacznie silniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet, ale sam efekt występuje niezależnie od ilości wypitego alkoholu.

– Wymagania stawiane potencjalnym partnerkom obniżają się wraz ze spadkiem możliwości nawiązania kontaktu. Takie podejście umożliwia mężczyznom zawieranie licznych znajomości, w tym relacji seksualnych. Wysokie wymagania mocno ograniczyłyby krąg potencjalnych partnerek – wyjaśnia autor badania.

* Badanie przeprowadzono w 2013 roku w ramach pracy magisterskiej pt. „Nawiązywanie relacji seksualnych przez mężczyzn. O związkach, preferencjach, zasobach i atrakcyjności” pod kierunkiem dr Aleksandry Szymków-Sudziarskiej w SWPS w Sopocie.

oprac. na podst. mat.pras.SWPS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze