1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Miłość przez Internet

Miłość przez Internet

fot.123rf
W XXI wieku coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych technologii w celu odnalezienia miłości. Portal randkowy stał się jednym z miejsc, gdzie współcześni single rejestrują się z nadzieją, że w końcu uda im się wygrać z samotnością.

Pragmatyzm, ale i tęsknota za bliskością

Według niemieckiej etnolożki Julii Dombrowski jednym z powodów, dla którego ludzie korzystają z serwisów randkowych jest pragmatyzm. Wiele osób zawiedzionych wcześniejszymi próbami poszukiwania partnera, nieudanymi związkami czy też z powodu braku czasu, wybiera właśnie taki sposób poszukiwań:

Niektórzy nie mają już po prostu ochoty na to, by szukać partnera w barach czy klubach. Ich krąg przyjaciół często składa się też z samych par lub z zdeklarowanych singli(…) poza tym bardzo często nie mają oni też pojęcia, gdzie indziej mogliby jeszcze poszukiwać partnera.

Poza tym obecne czasy sprzyjają nowoczesnym technologiom. W dzisiejszych czasach prawie wszystko już można załatwić przez Internet, w tym znaleźć życiowego partnera poprzez portale randkowe czy inne platformy społecznościowe.

Za takim sposobem poszukiwań stoją bardzo racjonalne argumenty – ich użytkownicy pragną poznać w wygodny i bezpieczny sposób kogoś, kto będzie do nich pasował, dzielił ich poglądy czy zainteresowania. Serwisy randkowe często opierają się na specjalnie utworzonym algorytmie, który ma zadanie ułatwić dobór odpowiedniego partnera. Rejestrując się na takim portalu należy najpierw wypełnić test osobowości oraz opisać swoje oczekiwania wobec potencjalnej „drugiej połowy”. Choć brzmi to wszystko bardzo pragmatycznie i naukowo, to jednak nie oznacza to, że osoby rejestrujące się tam, nie kierują się również tym, co najczęściej popycha nas do poszukiwania miłości, czyli tęsknotą, pragnieniem szczęścia i dzielenia życia z drugą osobą. Według psycholog Ewy Kaczorkiewicz, to nic dziwnego, że ludzie obecnie coraz częściej korzystają z wirtualnych randek:

Nowe technologie są częścią współczesnego świata, więc dla mnie to zupełnie naturalne, że korzystamy z nich także w tej dziedzinie. Korzystanie z portali randkowych może być daniem sobie kolejnej szansy na poznanie kogoś, podobnie jak pójście do klubu, nawiązanie rozmowy w kolejce po lunch lub też wybranie się na randkę umówioną przez przyjaciółkę.

Związek internetowy w świecie rzeczywistym

Czy jednak relacja, która rozpoczęła się w Internecie ma podobne szanse przetrwania jak ta, której początek miał w świecie rzeczywistym? W Stanach Zjednoczonych już więcej niż jedna trzecia małżeństw zawartych w ostatnich latach poznała się właśnie na portalu randkowym. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskiego psychologa Johna Cacioppo pośród 19 tys. osób, które wzięły ślub w latach 2005-2012, ci ankietowani, którzy poznali swojego współmałżonka przez Internet deklarowali większe zadowolenie z małżeństwa niż reszta badanych.

Portale randkowe, które oferują metodę doboru partnerskiego i wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników przyciągają głównie osoby zainteresowane długotrwałą i poważną relacją. Inaczej może wyglądać sytuacja na innych portalach społecznościowych, z których korzystają najczęściej bardzo młodzi użytkownicy, w celach bardziej rozrywkowo - towarzyskich niż matrymonialnych.

Anna Siedlecka, Brand Manager portalu eDarling.pl, tak wypowiada się na temat par, które poznają się za pomocą tej platformy:

Pod względem zaangażowania emocjonalnego związki nawiązywane przez Internet są bardzo podobne do tych, które miały początek w rzeczywistości. Z drugiej strony randkowanie online daje użytkownikom większą swobodę ze względu na mniejsze poczucie skrępowania, które dla wielu osób stanowi przeszkodę dla samego rozpoczęcia znajomości. Szukanie potencjalnego partnera online może także zaowocować większą satysfakcją, czego dowodem są liczne historie miłosne przesyłane do nas od par, którym się udało!

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie

Więcej na temat

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze