1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. 5 błędnych przekonań kobiet na temat seksu

5 błędnych przekonań kobiet na temat seksu

Twoje życie seksualne staje się trochę monotonne? A może nie, ale chciałabyś żeby było jeszcze fajniejsze? Czyli jednak coś cię niepokoi? Może, tak jak wiele kobiet, masz niezgodne z rzeczywistością przekonania na temat seksu? Dowody ekspertów je rozwieją.

1. Kobieta nie powinna inicjować seksu

Bo wydaje się jej, że zostanie przez mężczyznę oceniona jako nachalna, pozbawiona kobiecości i wstydu a wręcz wyuzdana. Według Les Parrot, profesora psychologii z Seattle Pacific University i autor książki „Crazy Good Sex”, bierność w łóżku jest jednym z największych błędów kobiet. - Większość mężczyzn czuje się zawsze inicjatorami seksu i to daje im poczucie nierównowagi w związku - mówi. - Oni chcą, żeby kobiety też wysyłały sygnały, że chcą zbliżenia, a po ich wysłaniu zaczęły działać.

- Trzymanie się przestarzałych stereotypów na temat ról męskich i żeńskich w seksie hamuje zadowolenie z naszych relacji intymnych - mówi prof. Ruth Westheimer, lekarka, seksuolożka i psychoterapeuta z New York University, wykładowca na uniwersytetach Yale i Princeton. - To przecież nieprawda, że kobiety są mniej zainteresowane aktywnością seksualną, tu nie ma różnic między płciami, więc dlaczego tylko jedna strona ma inicjować seks? Daj znać swojemu mężczyźnie, jeśli masz ochotę się kochać, on też chce być tak samo pożądany jak ty.

2. W łóżku istotny jest wygląd

- Zastanawianie się nad tym jak wygląda się podczas seksu studzi namiętność i wyklucza przeżycie orgazmu - mówi Ruth Westheimer. - Zamiast myśleć ile masz fałd na brzuchu i czy twój tusz jest jeszcze na rzęsach czy już na policzkach, skoncentruj się na przeżywaniu przyjemności. - Mężczyźni najbardziej pragną, żeby kobiety zatracały się w akcie seksualnym - zdradza Parrot.

Helen Fisher, antropolożka i autorka książki „Dlaczego on, dlaczego ona” twierdzi, że mężczyźni nie zauważają połowy rzeczy, na punkcie których kobiety mają obsesje. - To niesamowite, czego on nie widzi, gdy ty kochasz się z entuzjazmem i oddaniem. Ma to ewolucyjne wyjaśnienie, mężczyźni są tak „skonstruowani”, żeby nie widzieć naszych fizycznych wad - tłumaczy Fisher. - Od milionów lat szukają kobiet płodnych i zdrowych, czyli pełnych życia, bo takie mogą urodzić zdrowe potomstwo. Ten pierwotny mechanizm nadal w nas funkcjonuje i ma się dobrze. Zamiast więc martwić się o ilość centymetrów w pasie, linię bioder i jędrność biustu, zadbajmy o swój poziom życiowej energii.

3. Seks jest dla mężczyzn ważniejszy niż dla kobiet

Fakt - mężczyźni głoszą, że seks jest dla nich istotny i nam może się wydawać, że kobiety podchodzą do tego inaczej, bo nierozerwalnie łączą go z uczuciami. Jednak badania wskazują, że seksualna bliskość jest pożądana w takim samym stopniu przez obie płcie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni twierdzą, że wpływa ona pozytywnie na jakość bycia razem.

- Badania potwierdzają, że najwięcej radości i spełnienia w seksie przeżywają pary, które żyją w małżeństwach - mówi Les Parrot. - To wiele mówi o frustracjach, jakich ludzie doświadczają podczas „przypadkowego seksu”.

Helen Fisher przeprowadziła wśród studentów badania, z których wynika, że 50 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn, którzy zdecydowali się na „jedną noc”, miało nadzieję na dłuższy związek. Wniosek z tego jest taki, że mężczyźni podchodzą do intymnych zbliżeń w podobny sposób jak kobiety. Nie jest prawdą, że oni są wyłącznie istotami seksualnymi, a my jedynie romantyczne.

4. Mężczyźnie w łóżku nie należy dawać wskazówek

- Mówienie wprost o seksie, o tym co pragniemy przeżyć, ujawnianie naszych fantazji seksualnych nie jest łatwe nawet w długoletnich, szczęśliwych związkach - przyznaje Les Parrot. - Ale jest to jedyna droga, by nasze życie seksualne było udane.

- Kobieta musi wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje seksualne przeżycia - mówi Westheimer. - Najlepszy kochanek nie może wiedzieć, czego potrzebujesz, jeśli mu tego po prostu nie powiesz. Helen Fisher również do tego namawia, argumentując że dobra wiadomość dla nas, kobiet, brzmi: mężczyźni chcą się nam podobać i chcą nam dawać przyjemność. Jeśli przekażesz mu swoje pragnienia w sposób, który nie zrani jego ego, zyskasz wdzięcznego i zaangażowanego kochanka. Fisher ma konkretną radę jak to robić - na pięć pochwał jedno jasno wyrażone zgłoszenie poprawki. Wówczas jest szansa, że facet uważnie cię wysłucha. Czy przyjął twój komunikat do wiadomości, dowiesz się podczas następnego zbliżenia.

5. Do łóżkowych nowości lepiej podchodzić nieufnie

To, że w łóżku mężczyzna pragnie odmiany, nie oznacza że już cię nie kocha i w ogóle nie jest zadowolony z waszego życia seksualnego. W skrócie: nie bierz tego do siebie. - Bądź otwarta na nowości. On chce dodać trochę pikanterii waszemu życiu seksualnemu. To wszystko - mówi Les Parrot. - Jednak ważne jest, żeby nie wychodzić poza swoją strefę poczucia bezpieczeństwa. Nikt nie powinien się czuć zobowiązany do robienia czegoś, co w jego odczuciu kłóci się z wyznawanymi wartościami. Jeśli nie chcesz przystać na innowację, jasno i z miłością wytłumacz partnerowi swoją odmowę. Kochający mężczyzna zrozumie i nie będzie miał pretensji gdy powiesz mu, że chociaż ta propozycja ci nie odpowiada, chętnie spróbujesz czegoś innego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze