1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Więcej seksu - więcej szczęścia?

Więcej seksu - więcej szczęścia?

123rf.com
Badania pokazują, że kiedy mamy więcej seksu, niż inni, czujemy się bardziej szczęśliwi.

- Nasze badania udowodniły, że nasze szczęście odczuwane z powodu tego, że mamy w życiu więcej seksu niż inni, może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, w jaki sposób porównujemy się z otoczeniem – powiedział dr Tim Wadsworth, profesor socjologii na Uniwersytecie w Colorado Boulder.

Jego badania pokazują, że poczucie szczęścia jest mocno związane z częstotliwością życia seksualnego. Respondenci (niezależnie od różnic w wykształceniu, dochodach, stanie cywilnym czy zdrowotnym) zgłosili, że seks co najmniej dwa, trzy razy w miesiącu daje im o 33 proc. więcej szczęścia niż u tych, którzy nie kochali się wcale w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Efekt szczęścia rośnie wraz z seksualną częstotliwością. Kiedy mamy seksualne doświadczenia przynajmniej raz w tygodniu o 44 proc. rośnie zadowolenie z życia, a gdy dwa, trzy razy na tydzień – o 55 proc.

Jednocześnie ważne jest dla nas, jak często kochają się inni. Jest to nasz punkt odniesienia. Kiedy seks sprawia nam przyjemność, czujemy się lepiej. To zrozumiałe. Jednak czujemy się jeszcze lepiej, kiedy mamy przekonanie, że mamy go więcej, niż inni. I chcemy wiedzieć, ile seksu uprawiają ludzie z naszego otoczenia. Jesteśmy tego równie ciekawi, jak nowego samochodu i tego, czy zrobili remont domu. Kiedy wiemy, że to my częściej się kochamy, nasze dobre samopoczucie wzrasta o około 14 proc. Z tego wynika, ze społeczne porównania są dla nas ważne. - Z czego to wynika? – zastanawia się Wadsworth. - Szukamy porównań wtedy, kiedy wydajemy się sobie niewystarczająco dobrzy. Nasze poczucie własnej wartości i tożsamości jest wtedy zależne od innych. Poproszeni w badaniu uczestnicy zdanie na własny temat uzależniali od innych. Przymiotniki – atrakcyjny, inteligentny, zabawny, bogaty, seksowny – nie miałyby dużego znaczenia, gdybyśmy byli na bezludnej wyspie.

źródło: Social Indicators Research

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze