fbpx

6 niebezpiecznych stereotypów małżeńskich

6 niebezpiecznych stereotypów małżeńskich
fot. 123rf

Istnieją stereotypy na temat małżeńskiego życia, które mogą nam szkodzić – osterzga Susan Heitler, psychoterapeutka i autorka książki „The Power of Two and the online marriage skills program”.
1. Małżeństwo to sztuka kompromisu

Broń Boże. Kompromis jest przegraną w nauce podejmowania wspólnych decyzji. Jeśli jedno chce żyć nad morzem, drugie w górach, oboje są nieszczęśliwi nad jeziorem. Jedynie sztuka komunikacji „zwycięzca – zwycięzca”, kiedy dwie strony wygrywają, przynosi satysfakcjonujące życie w parze.

2. Kłótnie są nieuniknione

Tak i nie. Jeśli ktoś czuje gniew i nie ma wątpliwości, że jest to prawdziwe uczucie, to trzeba je wyrazić. Kluczowym słowem tutaj jest jednak – dyskutować. Gdy czujesz złość lub widzisz, że twój partner jest agresywny, weź głęboki oddech, wyjdź na 10 minut z pokoju lub napij się wody, radzi Susan Heitler. Potem wróć do rozmowy. Zyskasz inną perspektywę na sprawę. Ze złością należy obchodzić się w sposób inteligentny emocjonalnie. Długie jej tłumienie przynosi szkody, bo i tak dojdzie do wybuchu, ale jednocześnie posługiwanie się nią w codziennej komunikacji również nie jest dobre. Istotny jest tu kontakt z własnymi uczuciami, czyli mówienie naprawdę to, co czujemy na bieżąco, nie raniąc innych.

3. Konieczna jest otwarta komunikacja

Tak, komunikacja w małżeństwie jest niezwykle ważne. Skuteczna komunikacja zwiększa intymność. Szkodliwa natomiast oznacza między małżonkami negatywne emocje, żal i oddalenie. Zależy jak się rozumie słowo otwartość. Dobrze jak małżonkowie komunikują się z wyczuciem, nie wpadając w pułapkę krytycyzmu czy dominacji.

Przykłady:

Krytycyzm: Nie podoba mi się, że w naszej sypialni jest tak gorąco w nocy.
Dominacja: Chcę otworzyć okno w sypialni.
Dobra komunikacja: Chciałbym znaleźć sposób, aby w naszej sypialni nie było tak gorąco w nocy. Jakbyś się czuła, gdybyśmy otworzyli okno?

4. Nie można kłaść się do łóżka w niezgodzie

Właściwie o wiele lepiej iść do łóżka wściekłym niż do późna się kłócić. Może zdrowiej się w takiej sytuacji wyspać, a rano porozmawiać spokojnie. Często „przespanie” się z problemem pozwala znaleźć skuteczne rozwiązanie.

5. Małżeństwo jest na zawsze

Susan Heitler mówi: – Moja praca jako psychologa klinicznego specjalizującego się w pomocy ludziom z poważnymi trudnościami małżeńskimi nauczyła mnie, że rozwód bywa dobrym rozwiązaniem. Na trzy pary, które przychodzą do mnie z zamysłem rozstania, rozwód bierze jedna. Dzieje się to najczęściej z trzech powodów: alkoholizmu i innych uzależnień, przemocy fizycznej lub emocjonalnej i nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych.

6. Miłość wszystko zwycięża

Niestety, nie. Chociaż uczucia są najważniejsze, emocjonalna inteligencja, która skłania ku temu, żeby nie popełniać powyższych błędów, jest równie istotna, by żyć w szczęśliwym małżeństwie.

7 rzeczy, których kobiety żałują po ślubie – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze