Czy nasz związek dobrze rokuje?

123rf.com

Ślub lub po prostu decyzja o wspólnym życiu nie jest wydarzeniem magicznym, nie zmieni tego, co jest między dwojgiem ludzi. Żeby zwiększyć swoją szansę na udany związek, lepiej wcześniej rozwiać wątpliwości i spróbować przewidzieć problemy.
Gotowych recept na szczęście nie ma. Wszystkiego przewidzieć się nie da, bo życie, jak wiadomo, pisze zaskakujące scenariusze. Ale zanim powiemy „tak” sakramentalne bądź niesakramentalne, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ktoś może pomyśleć teraz: „Przecież kocham, to najważniejsze”. Tak, to jest podstawa. Ale jest jeszcze kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć. Czytając poniższą listę, wsłuchaj się w swoje emocje. Punkt, który zwrócił twoją uwagę, obudził jakąś reakcję w ciele, jest ważny.

  1. Czy jesteśmy ze sobą szczerzy? Czy mówimy o swoich niepokojach, żalach, rozczarowaniach, radościach? Czy ujawniamy przy sobie emocje? Czy mówimy o swoim potrzebach i oczekiwaniach wobec partnera? Czy czasem wolisz nie ujawniać swojego zdania, żeby go nie denerwować? Otwartość uczuć jest konieczna, by być razem szczęśliwymi.
  2. Czy umiemy się konstruktywnie kłócić, jednocześnie pozostając sobą i nie raniąc drugiej strony? Czy po kłótniach czujesz, że wysłuchałaś i zostałaś wysłuchana? Potrafisz powiedzieć, że choć trochę rozwiązaliście problem? Czy są sprawy, które ciągle wracają i są powodem konfliktów? Małżeństwo wymaga pracy, zaangażowania. Przed nami niejeden konflikt do rozwiązania, niejedna kłótnia do przeprowadzenia.
  3. Czy masz świadomość jakie są mocne, a jakie słabe strony związku? Może jest jeszcze coś, nad czym warto popracować, by lepiej się rozumieć, by być bliżej.
  4. Czy rozmawiacie o swoich wyobrażeniach przyszłego, wspólnego życia? O nadziejach i obawach z nim związanych? O konkretnych sprawach, na przykład o podziale obowiązków? To są ważne rozmowy, ale lepiej by te plany nie były zbyt szczegółowe, bo rzeczywistość po ślubie może się do nich nie dopasować. Życie jest zaskakujące – ktoś awansuje, ktoś pracę traci, planujemy dziecko albo okazuje się, że nie możemy go mieć. W życiu zdarzają się choroby, nagłe zmiany planów, nieprzewidywalne wyjazdy. Wtedy okazuje się, jaką wartość ma prawdziwe porozumienie, konieczne by razem pokonywać trudności i razem cieszyć się z sukcesów.
  5. Jaką mamy hierarchię wartości? Na którym miejscu każde z was stawia pracę, związek,