1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Dobry profil na portalu randkowym. Co napisać o sobie?

123rf
123rf
Co pisać na swoim profilu, aby zwiększyć szanse na znalezienie miłości i zminimalizować okazje do pomyłek. Bo przecież w bardzo skrótowej formie tworzymy małe kompendium wiedzy o nas – dla innych osób. Jak to zrobić dobrze?

Właściwie dobrana fotka to już część sukcesu, ale wzajemna atrakcyjność fizyczna to dopiero punkt wyjścia, a nie meta. Dlatego dobrze zastanów się, jaki Twój obraz odbija lustro, które trzymają w rękach ludzie.

Spójrz w lustro...

Czy masz jakieś charakterystyczne cechy, które wybijają się na pierwszy plan? Jakie są Twoje mocne strony, co lubią w Tobie inni? Jakie pierwsze wrażenie robisz? Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj kogoś życzliwego, ale obiektywnego.

Pamiętaj, że to, co sam/sama o sobie myślisz, nie zawsze jest całą prawdą o tobie. Pewnych cech i zachowań możesz nie być świadomy. Zdarzyło mi się prowadzić zajęcia z komunikacji dla grupy osób, które dobrze się znały, pracując od lat, w tej samej firmie.

Kiedy zapytałam: "Kto z was uważa się na dyplomatę w relacjach?" – natychmiast poderwała się Magda, 38-letnia szefowa jednego z działów. W tym momencie nastąpiła chwila ciszy, gruchnęła salwa śmiechu, a zaraz potem jakiś głos zaoponował: "Magda – przecież ty jesteś terrorystką! Z Tobą nie można negocjować!"

Inny przykład - Michał, 24-letni telemarketer, który poprosił mnie o pomoc w nawiązywaniu kontaktów. - Jakoś nie mogę przebrnąć przez etap pierwszych randek - poskarżył się.

Otworzyliśmy jego profil. Fotka niczego sobie, przedstawiająca sympatycznie uśmiechniętego Michała, a w opisie na pierwszym miejscu - poczucie humoru.

- Jak ono się objawia? – spytałam.

- Dobrze opowiadam dowcipy – odpowiedział Michał.

- A ile tych dowcipów opowiadasz na pierwszej randce? - tknęło mnie…

- No, ile się da…

Najwyraźniej randka z Michałem okazuje się bezpłatnym kabaretem. Skoro jednak żadna dziewczyna nie poprosiła o bisy… to chyba przedstawienie nie było zbyt udane.

Jak widzicie nie trudno o "drobną" niespójność między obrazem, który pielęgnujemy, a tym, który widzą inni. Dlatego - zanim przystąpisz do krótkiej charakterystyki własnej osoby - postaraj się, aby była ona jak najbardziej wiarygodna, spójna i… obiektywna.

Kogo szukasz, czyli co jest dla Ciebie ważne?

Zastanów się także nad tym, co jest dla Ciebie istotną rzeczą w relacji. Bez czego nie możesz się obejść? Jakie cechy partnera są podstawą do zbudowania związku?

Ale niech to nie będzie długa lista szczegółowych oczekiwań tylko Twoje prawdziwe preferencje.

- Jestem wegetarianką – mówi Krystyna, 26-letnia projektantka ogrodów. - Szukam partnera, który nie je mięsa lub jest gotów z niego zrezygnować. Wiem, że to bardzo zawęża mój krąg poszukiwań, ale wegetarianizm to moja filozofia i sposób życia, a nie moda lub kaprys. Nie obchodzi mnie wyznanie czy poglądy polityczne, o ile nie są one wyrażane w sposób agresywny, ale nie wyobrażam sobie związku z mężczyzną, który zamawia w restauracji golonkę.

- Jestem trochę zakręcony – mówi Janusz, 29-letni urzędnik państwowy. - Aż do pierwszego śniegu lubię jeździć na rowerze i robić zdjęcia ludzi, przyrody. Spędzam w ten sposób urlopy. Jadę w Polskę i wędruję, gdzie oczy poniosą. Niestety, dla większości kobiet mój styl życia jest nieco ekscentryczny. Szukam osoby, która zaakceptuje moje "dziwactwo". Gdyby chciała mi towarzyszyć, byłoby wspaniale. Nie chcę, by próbowała mnie udomowić.

Wybrałam wypowiedzi nieco ekstremalne, ale i Ty zastanów się, co jest dla Ciebie ważne? Podróże, dzieci, wygoda, zwierzęta, kariera, rozwój osobisty? Co to takiego?

PODPATRZONE W INTERNECIE, czyli czego lepiej unikać:

1. Nie nudź!

Poprzestań na skrótowej formie. Mniej znaczy więcej. Czasem spotyka się długie i zawiłe opowiadania o tym, jacy to (wspaniali i niezwykli) jesteśmy. Wyczerpujące elaboraty, o ile nie są napisane z prawdziwą swadą, rzadko dają się przeczytać bez ziewania i trąca megalomanią. To spotkania i bezpośrednie rozmowy pozwolą wam poznać się lepiej.

2. Unikaj banałów

Na przykład motto. Jeśli jest jakieś zdanie, które działa niczym kompas, wskazując Ci właściwy kierunek, to wspaniale. Jeśli jednak korzystasz z podpowiedzi i "dzień bez uśmiechu jest dniem straconym" - to zbytnio się nie wysiliłeś…

3. Przemyśl nick

Trafiłam na pewien typ nicków, które zniechęcają już na wstępie. "GorącyWaldziu", "Gościu", "Bobas", "Rychu" – czy tak nazwali Cię kumple z wojska, czy koledzy z podwórka? Myślisz, że Twoje przezwisko spodoba się nowej dziewczynie?

4. Nie pluj ogniem

Zdarzają się profile, których treść zawiera mnóstwo niechęci i złośliwości. Rozumiem, że są zjawiska, które mogą irytować, np. propozycje sponsorskie, niewybredne zaczepki. Kiedy jednak natrząsasz się także z osób robiących błędy ortograficzne lub składających banalne propozycje typu "kawa" - prezentujesz się jako osoba niesympatyczna. Możesz napisać, co cię drażni, ale w sposób obiektywny, bez gryzącej ironii.

5. Nie uprawiaj poezji

Oczywiście, macie prawo zamieszczać na swoich profilach poetyckie cytaty. Jednak opisywanie cech partnera lub własnych wierszem (w dodatku cudzym) jest nieco sentymentalne i ogólnikowe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze