Jak być miłym i zachować godność?

123rf.com

Cały czas się nam powtarza, że trzeba walczyć o swoje, bo uprzejmi ludzie daleko nie zajdą. Miła osoba to osoba, która nie wie, czego chce i nie wie dokąd dojdzie – na szczęście, jak podaje „Psychology Today”, nie jest to prawda.
Badacze ludzkiej natury przeprowadzili serię eksperymentów, które miały sprawdzić związek między osobowością a karierą zawodową i ogólnym powodzeniem życiowym. Ich wynik pokazał kilka ciekawych wniosków.

1. Bycie miłym i zgodnym nie sprzyja karierze. Okazuje się, że pracodawcy zamiast nagradzać świetnie współpracujących i empatycznych pracowników, ustawiają ich dalej w ogonku do awansu, wybierając jednostki bardziej agresywne zawodowo i przez to mocniej zorientowane na cel, nawet jeśli to cel za wszelką cenę. Przez to ci agresywni zarabiają więcej, a milsi – mniej.

Co ciekawe, ta zasada nie działa u kobiet. I choć faktycznie, kobiety, które nie stawiają w życiu na bycie uprzejmym tylko na bycie skutecznym (przede wszystkim zawodowo), zarabiają nieco więcej niż kobiety po porostu uprzejme, to różnice w zarobkach są naprawdę minimalne. Czyli drogie panie, nikt nie płaci więcej za bycie w pracy „zimną suką”.

2. Mili i empatyczni mężczyźni są bardziej cenieni przez szefów niż kobiety w ogóle – ta smutna konstatacja wyszła w badaniach. Każdy mężczyzna, nawet uprzejmy, jest lepszy i szybciej awansuje niż kobieta.

3. Zarówno uprzejmy jak i nieuprzejmy mężczyzna będzie jednak najpierw rozglądał się za miłą partnerką na wspólne życie. To już drugi powód, by zrezygnować z bycia wredną. Po prostu mężczyźni postępują według wzorców, które mówią, że facet ma być waleczny i władczy, a kobieta delikatna i sympatyczna. Jeśli kobieta zaprzecza temu wzorcowi, to – choć może mężczyzn fascynować – będzie ich też odstraszać.

4. Psychologowie podkreślają jednak, że jeśli za sukces uznamy nie sukces zawodowy, a ogólne spełnienie w życiu, to zdecydowanie lepiej mają mili ludzie. Nastawieni na spełnienie ogólnożyciowe, a nie zawodowe, więcej czasu poświęcają na rozwój duchowy i interpersonalny, otaczają się podobnymi ludźmi i są zwyczajnie szczęśliwsi.