1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Jak być miłym i zachować godność?

Jak być miłym i zachować godność?

123rf.com
123rf.com
Cały czas się nam powtarza, że trzeba walczyć o swoje, bo uprzejmi ludzie daleko nie zajdą. Miła osoba to osoba, która nie wie, czego chce i nie wie dokąd dojdzie - na szczęście, jak podaje "Psychology Today", nie jest to prawda.

Badacze ludzkiej natury przeprowadzili serię eksperymentów, które miały sprawdzić związek między osobowością a karierą zawodową i ogólnym powodzeniem życiowym. Ich wynik pokazał kilka ciekawych wniosków.

1. Bycie miłym i zgodnym nie sprzyja karierze. Okazuje się, że pracodawcy zamiast nagradzać świetnie współpracujących i empatycznych pracowników, ustawiają ich dalej w ogonku do awansu, wybierając jednostki bardziej agresywne zawodowo i przez to mocniej zorientowane na cel, nawet jeśli to cel za wszelką cenę. Przez to ci agresywni zarabiają więcej, a milsi - mniej.

Co ciekawe, ta zasada nie działa u kobiet. I choć faktycznie, kobiety, które nie stawiają w życiu na bycie uprzejmym tylko na bycie skutecznym (przede wszystkim zawodowo), zarabiają nieco więcej niż kobiety po porostu uprzejme, to różnice w zarobkach są naprawdę minimalne. Czyli drogie panie, nikt nie płaci więcej za bycie w pracy "zimną suką".

2. Mili i empatyczni mężczyźni są bardziej cenieni przez szefów niż kobiety w ogóle - ta smutna konstatacja wyszła w badaniach. Każdy mężczyzna, nawet uprzejmy, jest lepszy i szybciej awansuje niż kobieta.

3. Zarówno uprzejmy jak i nieuprzejmy mężczyzna będzie jednak  najpierw rozglądał się za miłą partnerką na wspólne życie. To już drugi powód, by zrezygnować z bycia wredną. Po prostu mężczyźni postępują według wzorców, które mówią, że facet ma być waleczny i władczy, a kobieta delikatna i sympatyczna. Jeśli kobieta zaprzecza temu wzorcowi, to - choć może mężczyzn fascynować - będzie ich też odstraszać.

4. Psychologowie podkreślają jednak, że  jeśli za sukces uznamy nie sukces zawodowy, a ogólne spełnienie w życiu, to zdecydowanie lepiej mają mili ludzie. Nastawieni na spełnienie ogólnożyciowe, a nie zawodowe, więcej czasu poświęcają na rozwój duchowy i interpersonalny, otaczają się podobnymi ludźmi i są zwyczajnie szczęśliwsi.

5. Jeśli jesteś z miłym facetem, powinnaś się cieszyć. Bycie uprzejmym nie równa się zgadzaniu się na wszystko i tchórzostwu. Uprzejmość zwykle idzie w parze z asertywnością, ale taką, która nie rani drugiej osoby, a także z konsekwencją. Jeśli raz i drugi nadużyjesz zaufania i sympatii drugiej osoby, to za trzecim razem nie nadstawi ona policzka, tylko zakończy z tobą znajomość. Uprzejmy nie oznacza naiwny.

6. Uprzejmość to siła. Jeśli idzie w parze z konsekwencją i umiejętnością zdroworozsądkowej oceny sytuacji, oznacza wielką życiową zaletę. Trzymajmy się uprzejmych ludzi i uczmy się od nich.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze