1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Kodeks mądrej kobiecości Meryl Streep – 10 najlepszych cytatów

Kodeks mądrej kobiecości Meryl Streep – 10 najlepszych cytatów

10 najlepszych cytatów Meryl Streep (Fot. Sarah Meyssonnier/Reuters/Forum)
10 najlepszych cytatów Meryl Streep (Fot. Sarah Meyssonnier/Reuters/Forum)
Tak naprawdę niewiele osób w świecie kina można nazwać „wielkimi”. Na miano „ikony” zasługuje już z kolei garstka, na czele której od lat stoi ona. Meryl Streep na swoim koncie ma 20 nominacji do Oscara, w tym trzy statuetki, i 30 do Złotych Globów, w tym 9(!) statuetek, łącznie z tą za całokształt twórczości. Przy tym wszystkim jest niebywale skromna, zaraża pozytywnym nastawieniem i zachwyca mądrością, którą chciałoby się czerpać garściami. Z okazji 75. urodzin aktorki zebrałyśmy jej 10 cytatów, które razem stworzyły kodeks mądrej kobiecości. Do utrwalenia i wcielenia w życie.

Nie pamiętam, jaki był pierwszy film z Meryl Streep, który obejrzałam, ale pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie w „Pożegnaniu z Afryką”. Była tam zjawiskowo piękna, a jednocześnie zupełnie nieoczywista i grała tak, że nie mogłam (nie chciałam?) uwierzyć, że jest tylko aktorką. Czułam, jakby to była jej historia. Meryl Streep w każdym filmie zostawia cząstkę siebie. Jest tytanem pracy, ale nie pracoholiczką i otwarcie przyznaje też, że lubi leniuchować. Ciężko w to uwierzyć komuś, kto od ponad czterech dekad utrzymuje status największej gwiazdy światowego kina. Ona sama nie chce jednak mierzyć życiowych osiągnięć kryteriami zawodowymi. Kocha to, co robi, lubi być doceniana i podziwiana, ale na pierwszym miejscu zawsze stawia siebie i rodzinę. „Praca jest i była dla mnie ważna, ale żadna praca nie daje szczęścia i każda traci na znaczeniu, jeśli nie mamy miłości, zdrowia i przyjaciół” – mówiła kilka lat temu w rozmowie z Mariolą Wiktor na łamach „Zwierciadła”.

Czytaj także: Meryl Streep o pozytywnym podejściu do życia i kariery

Jaka Meryl Streep jest prywatnie? Przede wszystkim pozytywnie nastawiona do świata, zdeterminowana i silna. Nie lubi wielkich imprez, blasku fleszy i tracić czasu na small talki. Kiedy tylko może, zabiera głos w sprawach społecznych i działa aktywnie na rzecz potrzebujących. Ma poglądy lewicowe, jest feministką i ateistką, do czego otwarcie się przyznaje. W co więc wierzy? „W miłość, nadzieję, optymizm, które są tak zwykłe i magiczne równocześnie. Nie umiem powiedzieć, skąd się biorą. Ani skąd biorą się ci, którzy chcą innym robić krzywdę” – mówiła w jednym z wywiadów. Z pewnością wierzy też w mądrość, która z niej bije i którą potwierdziła w wielu wywiadach i przemówieniach. W dniu jej urodzin pragniemy się nią inspirować i z niej czerpać.

10 najlepszych cytatów Meryl Streep – o kobiecości i sile

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze