1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Sprawdzony sposób na niepłodność

fot.123rf
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci – alarmują media. Przyczyną bardzo często nie jest brak gotowości na potomstwo, ale bezskuteczność starań o dziecko. Dla wielu par zmagających się z problemem niepłodności jedyną nadzieją jest in vitro. To nie tylko wysoce skuteczna metoda, ale też coraz bardziej korzystna finansowo.

Dr n. med. Beata Makowska – specjalista ginekolog-położnik InviMed Gdynia. Absolwentka akademii medycznej w gdańsku. Lekarz z przeszło 20­-letnim doświadczeniem medycznym i 15-letnim doświadczeniem w zakresie diagnozowania i leczenia niepłodności. Lekarz z doświadczeniem i indywidualnym podejściem do pacjentów. Zawsze szuka najlepszego rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów. Gdy odzywa się w niej tęsknota do dydaktyki, prowadzi wykłady dla młodzieży w szkołach średnich. Spotyka się z paniami z klubu amazonek. Jest aktywnym członkiem polskiego towarzystwa ginekologicznego.

Zapłodnienie pozaustrojowe coraz częściej prowadzi do szczęśliwego porodu, zapewniając bezpieczeństwo matce i dziecku. O jego skuteczności świadczą liczby – już ponad 5 mln dzieci na świecie przyszło dzięki tej metodzie. Co istotne, najnowocześniejsze metody w dziedzinie in vitro stosowane na całym świecie są dostępne również w Polsce. Jedną z ważnych ich zalet jest ograniczenie liczby hormonalnych zastrzyków, które musi przyjąć przyszła mama, co zmniejsza zagrożenie dla jej zdrowia. Komfort leczenia podnosi to, że pacjentki same mogą wykonywać iniekcje. Nowoczesne terapie skutecznie leczą także pary niepłodne z powodu jakości nasienia – dzięki selekcji najlepiej rokujących plemników zwiększa się odsetek ciąż i zmniejsza odsetek poronień. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii, stosowanych w najlepszych ośrodkach leczenia niepłodności, jest zamrażanie komórek jajowych, tzw. witryfikacja. Zmniejsza ona ryzyko uszkodzeń oocytów podczas ich zamrażania i rozmrażania. Wspomniane skuteczne i bezpieczne metody oferuje jeden z czołowych ośrodków leczenia niepłodności w Polsce – InviMed. Swoim pacjentom proponuje także atrakcyjne programy leczenia.

In vitro z sukcesem

Program refundacji in vitro ułatwia parom możliwość rozpoczęcia starań o własne dziecko, jednak warunki, które trzeba spełnić, by zakwalifikować się do Programu Rządowego IN VITRO, niejednokrotnie wykluczają wiele par. Dla nich powstał program In Vitro z Sukcesem, obniżający koszty zabiegu. Jego zaletą jest wysoka (aż 80 proc.) skuteczność. W ramach programu jest przeprowadzany transfer dwóch zarodków. Do zabiegu może być pobrana nieograniczona liczba oocytów. Dzięki temu pacjentka nie musi przechodzić kolejnych stymulacji hormonalnych, co zdecydowanie oszczędza organizm kobiety. W procedurze In Vitro z Sukcesem stosowany jest system Primo Vision, umożliwiający całodobową obserwację i obiektywną ocenę rozwijającego się zarodka w realnym czasie, co daje możliwość wyboru najlepiej prognozującego zarodka i zwiększa szansę na zajście w ciążę o 15 do 20 proc. Do ułatwienia zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy ośrodek stosuje embrioglue, czyli specjalny roztwór zawierający substancje, które pomogą w przyczepieniu się zarodka do śluzówki jamy macicy. To zwiększa powodzenie zabiegu o kolejne 20 proc.

Program In Vitro z Sukcesem jest skierowany do kobiet do 35. roku życia, których wynik badania AMH mieści się w granicach 1,5–6 ng/ml. Pacjentka otrzymuje dwie próby in vitro w cenie jednej, a koszt wynosi 10 000 zł (bez wliczonej odpłatności za leki, która jest bardzo niska ze względu na refundację leków).

Szansa na dziecko

Z upływem czasu naturalna zdolność kobiet do zajścia w ciążę zmniejsza się poprzez wyczerpanie rezerwy jajnikowej. Jej stan można sprawdzić, badając poziom hormonu AMH we krwi. Dla pacjentek z zaburzeniami poziomu AMH został opracowany kolejny program InviMedu – Szansa na Dziecko. Opiera się on na badaniu poziomu Anti-Müllerian Hormon (AMH), które pozwala na zdiagnozowanie chorób układu rozrodczego u kobiet: ocenę funkcjonowania jajników przy zaburzeniach, takich jak zespół policystycznych jajników (wysoki poziom AMH) lub zbyt wczesne wygaśnięcie czynności jajników (niski poziom AMH). Dzięki niemu można stwierdzić, jaka jest rezerwa jajnikowa kobiety, czyli ocenić jej płodność.

W programie Szansa na Dziecko pacjentka ma zapewnioną: gwarancję ceny przy II i III cyklu, procedurę IVM, polegającą na prowadzeniu wspomaganego wzrostu niedojrzałych komórek jajowych (oocytów) poza organizmem kobiety, system Primo Vision, umożliwiający całodobową obserwację i obiektywną ocenę rozwijającego się zarodka w realnym czasie, co zwiększa szansę na zajście w ciążę o 15 do 20 proc.

W programie jest stosowany również specjalny roztwór zawierający substancje, które pomogą w przyczepieniu się zarodka do śluzówki jamy macicy – embrioglue.

Program jest skierowany do kobiet z niskim AMH – poniżej 1,5 ng/ml; pacjentek z endometriozą czy zespołem policystycznych jajników, które nie przekroczyły 41. roku życia. Koszt programu to 7500 zł za pierwszy cykl, i 6500 zł za II i III cykl (bez wliczonej odpłatności za leki).

Do końca listopada 2014 roku – wizyta kwalifikująca do obu programów jest za darmo. Po wizycie kwalifikującej do programów każdy pacjent otrzymuje 50-proc. zniżkę na badanie nasienia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze