1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak odbudować złamany ząb?

Jak odbudować złamany ząb?

123rf.com
123rf.com
Po wakacjach do dentystów często trafiają pacjenci ze złamanymi lub pękniętymi zębami. Na szczęście na dzisiejszym poziomie stomatologii i protetyki uzębienie można skutecznie i estetycznie odbudować.

Oto sposoby na rozwiązanie problemu.

Bonding – zabieg odbudowy ukruszonych lub ułamanych zębów za pomocą kompozytu stomatologicznego, który sprawdzi się przy niewielkim pęknięciu, zębach przebarwionych, ukruszonych lub zniekształconych, ale również jako wypełnienie tymczasowe. Dentysta najpierw wytrawia ząb specjalnym preparatem, następnie nadlewa go żywicą kompozytową i formuje odpowiedni kształt właściwym kompozytem. Następnie ząb jest utwardzany światłem oraz polerowany. Rozwiązanie to jest ekonomiczne oraz sprawdza się w pilnych przypadkach, kiedy pacjentowi zależy na czasie.

Licówki - cienkie płatki wykonane np. z kompozytu lub porcelany, które mocuje się z przodu zęba, by stanowiły jego naturalne przedłużenie i zmieniły wygląd na bardziej estetyczny. „To uniwersalne rozwiązanie. Za pomocą licówek można skorygować przebarwione, starte oraz ułamane zęby np. na skutek urazów mechanicznych czy odwapnień szkliwa, dowolnie poszerzyć, wydłużyć lub skrócić koronę zęba. Licówka może posiadać dowolny odcień oraz kształt tak, aby była dopasowana do reszty uśmiechu. Można je stosować na jednym zębie lub kilku” - mówi dr Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Nie jest to metoda natychmiastowa, ponieważ najpierw dentysta szlifuje część zęba, następnie pobiera wycisk i zakłada pacjentowi licówkę tymczasową. W tym czasie właściwa licówka wykonywana jest w laboratorium protetycznym, a na 2 wizycie stomatolog mocuje ją za pomocą specjalnego cementu. Licówki, szczególnie te porcelanowe mogą nam służyć nawet 30 lat.

Korony – gdy ząb jest bardzo uszkodzony, może to wymagać założenia korony. Korony stomatologiczne są jedną z najczęstszych metod rekonstrukcji uzębienia. Koronę zakłada się na zęba, aby go wzmocnić, uchronić przez utratą (bez korony ząb nie będzie na tyle wytrzymały, by znieść nacisk wynikający z rozkładu sił żucia) nadać pożądany kształt oraz zwiększyć jego estetykę. Najbardziej estetyczne są korony porcelanowe oraz ceramiczne, które kolorem i strukturą są najbardziej zbliżone do naturalnego zęba. Aby założyć koronę, stosuje się znieczulenie stomatologiczne. Następnie ząb może wymagać całkowitego usunięcia, po którym wykonuje się wycisk pod pracę protetyczną. Korona wykonywana jest przez laboratorium i zanim ostatecznie trafi do ust pacjenta, ten nosi zastępczo koronę tymczasową.

Leczenie kanałowe – czasami nawet w przypadku niewielkiego urazu zęba dochodzi do uszkodzenia miazgi, która jest żywą, silnie unerwioną częścią zęba. W takiej sytuacji uszkodzony ząb można poddać leczeniu endodontycznemu, które dosięga kanałów miazgi. W ten sposób unikniemy możliwych powikłań jak choćby rozwoju ropnia zęba czy zaniku kości. Po leczeniu można założyć koronę lub wkład typu inlay lub onlay, co chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami. Jeśli ząb po urazie boli lub występuje jego nadwrażliwość, może on wymagać takiej terapii. Aktualnie dzięki użyciu mikroskopów możliwe jest wyleczenie takiego zęba podczas jednej wizyty.

Implant stomatologiczny – implant to najbardziej radykalne rozwiązanie odbudowy zębów, ale też najbardziej trwałe. „Gdy ząb jest poważnie uszkodzony, np. w przypadku złamania, które rozciąga się poniżej linii dziąseł, jego leczenie może okazać się niemożliwe. Wtedy wymagana będzie ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. W tym momencie można go zastąpić implantem stomatologicznym, który stomatolog mocuje w kościach szczęki. Implant składa się z tytanowej śrubki, która zastępuje korzeń zęba, łącznika oraz widocznej części – korony. Implant zastępuje utracony ząb, zarówno pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym – wygląda naturalnie, a przy tym pozwala normalnie uśmiechać się i gryźć bez poczucia dyskomfortu” –  wyjaśnia dr Kopeć.

Po ok. 12-16 miesiącach implant ostatecznie się przyjmuje, przy czym – przy odpowiedniej trosce o zęby – może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat.

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze