1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak poza dietą można wspomóc proces oczyszczania?

Zabiegi olejowe - od nich możesz zaczynać każdy dzień. Tuż przed prysznicem wykonaj masaż ciepłym olejem i olejową płukankę ust. Masaż ciepłym olejem, czyli szybki, prosty masaż podgrzanym olejem sezamowym, który pomaga oczyścić ciało z toksyn.

Wmasuj ciepły (ale nie gorący) olej w ciało. Masaż rozpocznij od głowy i twarzy. Skorzystają na nim również twoje włosy, ponieważ olej stanowi świetną odżywkę - mówi Karolina i Maciej Szaciłło.

Po głowie przejdź do szyi, klatki piersiowej i dalej do brzucha, pośladków, ud. Po nogach wymasuj również stopy. Zasada jest prosta. Masuj wzdłuż na długich kościach, a okrężnie na brzuchu czy stawach. Po około 10-15 minutach umyj włosy i zmyj całe ciało pod prysznicem. Pozbędziesz się w ten sposób toksyn.

Już po prysznicu? Nim przejdziesz do śniadania, warto, szczególnie w okresie oczyszczania, wygospodarować 20-30 minut na sesję technik oddechowych i medytacji. Oczyszczanie jest procesem wielopoziomowym. Działa nie tylko na nasze ciało. Za jego pośrednictwem oddziałuje również na umysł (i emocje). W trakcie gdy twoje ciało oczyszcza się, w umyśle zachodzi symultaniczny proces. W kolejnych dniach kuracji możesz być rozdrażniony, odczuwać lęk, smutek, niepokój, a nawet złość. Wielokrotnie doświadczyłam tego "pakietu" niewygodnych i często wypieranych emocji, m.in. na kilku odosobnieniach (warsztatach ciszy) i w trakcie tzw. panchakarmy (ajurwedyjskiego procesu oczyszczania). Zawsze z pomocą przychodziły mi wówczas pranajamy i medytacja. Koiły mój umysł. Pomagały zrobić krok do tyłu i spojrzeć na wszystko z dystansu. Uspokajały mnie. Dodawały mi sił. Zwiększały również moją uważność. Działały niczym kompres z aloesu - nie tylko na rozedrgany umysł, ale za jego pośrednictwem również na obolałe ciało.

(...)

Oddychanie naprzemienne - to bardzo uniwersalna pranajama, która zalecana jest nawet dla kobiet w ciąży (równoważy i rozwija obie półkule u nienarodzonego dziecka). W sanskrycie nazywana jest nadi shodhana pranayam, gdzie nadi oznacza kanały energetyczne w cele, a shodan - oczyszczenie. Technika ułatwia przepływ energii w ciele, równoważy obie półkule, ale przede wszystkim uspokaja, redukuje złość, poprawia koncentrację i uważność. Na czym ona polega?

Uchyl okno w pokoju lub wyjdź do ogrodu (lub na balkon). Usiądź w siadzie skrzyżnym, lotosie lub na krześle, z wyprostowanym kręgosłupem. Zamknij oczy. Lewa dłoń spoczywa na lewym kolanie. Wnętrza dłoni są odwrócone do góry. Kciuk i palec wskazujący delikatnie się dotykają. Palec wskazujący i środkowy prawej dłoni połóż w punkcie znajdującym się między brwiami (to tzw. czakra "trzeciego oka"). Delikatnie przytkaj prawą dziurkę nosa kciukiem, a zwolnij pozostałe dwa palce. Zrób jak najwolniejszy, ale naturalny wydech, a następnie głęboki, powolny wdech lewą dziurką. Delikatnie przytkaj lewą dziurkę. Odsuń kciuk i odetkaj prawą. Zrób głęboki wydech, a następnie głęboki wdech prawą. Przytkaj prawą. Teraz pozostaje już tylko odetkać lewą i zrobić nią wydech. W ten sposób skończyłeś jeden pełny cykl. Możesz go jeszcze powtórzyć 8 razy, a nawet kontynuować przez następne 5 minut. Po skończonej serii oddychania naprzemiennego nie otwieraj od razu oczu. Posiedź z oczami zamkniętymi (dłonie leżą na kolanach, najlepiej odwrócone do góry) i ponownie przenoś uwagę na spokojny, miarowy oddech.

Więcej w książce "Dieta raw food. 20-dniowe kompleksowe oczyszczanie organizmu" Karoliny i Macieja Szaciłło, Wydawnictwo Zwierciadło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Dieta Raw Food Karolina i Maciej Szaciłło Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze