fbpx

Co latem grozi alergikom?

Co latem grozi alergikom?
123rf.com

Lato to trudno czas dla alergików. Dalekie podróże, egzotyczne potrawy, posiłki na dworze i więcej czasu w plenerze zwiększają ryzyko gwałtownych reakcji organizmu na alergen. Latem częściej dochodzi do wstrząsów anafilaktyczych, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego narażeni są głównie alergicy, ale nie jest to reguła – pojawić się może u każdego.Najczęstszą organizm reaguje w ten sposób na ukąszenie przez owady i pokarmy.

„Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego, zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, i do 10 minut po użądleniu”, mówi dr hab. Ewa Cichocka – Jarosz, pediatra, specjalista chorób alergicznych z Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert kampanii „Przygotuj się na wstrząs”.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś świadkiem wstrząsu anafilaktycznego?

Trzy proste czynności mogą uratować komuś życie.
KROK 1 Jak najszybciej wezwij pogotowie.
KROK 2 Upewnij się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekaż tę informacje ratownikowi
KROK 3 Do czasu pojawienia się pogotowia zapewnij poszkodowanemu podstawową pomoc – udrożnij drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskaj klatkę piersiową i zastosuj sztuczne oddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x).

Chcesz wiedzieć więcej? Nie czekaj! Od 1 sierpnia do 2 września pod specjalnym numerem telefonicznym 800 800 422 uruchomiononym w ramach kampanii „Przygotuj się na wstrząs” będzie można bezpłatnie uzyskać poradę eksperta. Lekarze alergolodzy będą dyżurować w każdy wtorek i każdy czwartek od godz. 16:00 do 18:00.

na podst. mat. kampanii.