fbpx

Czy cukrzyca to już epidemia?

Czy cukrzyca to już epidemia?
123rf.com

10 lat temu na każdy przypadek wykrytej choroby przypadał jeden, niezdiagnozowany, dziś niewykrytych jest aż 25% chorych! Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w najbliższych 15 latach liczba chorych zwiększyć się o 40%.
Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi). „Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek”, mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Jakie objawy mogą wskazywać na cukrzycę?

  • zmniejszenie masy ciała
  • nadmierne pragnienie
  • osłabienie
  • częste oddawanie moczu
  • gorsze gojenie się ran
  • pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych
  • senność.

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od pierwszych objawów. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenie układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe m.in. pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.